22 Септември, 2020
0.0189

ЕК нема да честита на победникот, тоа ќе го стори откако ќе биде избрана владата

Објавено во: Македонија 26 Декември, 2016

Европската комисија нема да му честита на победникот на предвремените парламентарни избори во Република Македонија, туку тоа ќе го стори откако ќе биде избрана новата влада и премиер, изјави денеска портпаролката на неформалната Влада на Европската унија, Маја Коцијанчич.

Како што јавува дописникот на МИА од Брисел, таа денеска не сакаше во име на Брисел да испрати честитка на ВМРО-ДПМНЕ, како победничка партија на изборите, а притоа се повика и на веќе дадената изјава на Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика, Федерика Могерини и еврокомесарот за преговори за проширување, Јоханес Хан, дадена на 12-ти овој месец.

„Изборите и нудат клучна можност на земјата да го обнови демократскиот, констурктивен дијалог за надминување на долготрајната политичка криза и обединување зад заедничката цел на евро-атлантската интеграција. Политичките партии треба да делуваат на инклузивен начин, вклучително и активна парламентарна опозиција и динамично граѓанско општество. Со нетрпение очекуваме брзо формирање на новиот парламент и на новата влада, како и на имплементирање на реформите за решавање на системското владеење на правото“ - порачаа Могерини и Хан во соопштение пред две недели.

Тие потенцираа дека „владата и опозицијата треба да продолжат со целосна имплементација на претходните политички договори, вклучително и поддршка на работата на Специјалниот обвинител“. 

Можеби ќе ве интересира

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Јанушев се повлекува, а Мицкоски кажа дека има полн легитимитет за водење на партијата

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Љупчо Палевски кажа кој наредил да го претепаат

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Ќе се прави постмортен тест за украдениот пациент од Струмица

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

Одбиен е предлогот на Мицкоски за вонреден конгрес

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

РОДНИНА НА ПОЧИНАТО БЕБЕ БУРНО РЕАГИРАЛ: Спречен нов инцидент во струмичката болница

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Украден мртовец во Струмица, а младо моче почина од коронавирусот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

ЗА ИНЦИДЕНТОТ ВО СТРУМИЦА: Дваесетина луѓе го однеле мртовецот сосе креветот

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

Еве како изгледа пешачката зона покрај Вардар денес

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот

ЦРН БИЛАНС: Досега 700 граѓани починаа од коронавирусот