26 Јануари, 2021
0.0261

ЕКСЛУЗИВНО: Како изгледа новиот ковид центар во поранешната болница „Мала Богородица“, дозвола за работа се уште нема

Објавено во: Македонија 30 Ноември, 2020

Објектот на поранешната болница „Мала Богородица“ е во финална фаза на опремување и адаптирање во ковид-центар и секој момент очекува да ги прими првите пациенти. Ваков чекор беше преземен по прогласувањето на кризната состојба, а на иницијатива на Министерството за здравство и министерот Венко Филипче по што беше одржана средба со претставници на трите приватни клиники во земјава.

-На барањето да се најде решение за дополнителни капацитети со овозможени услови, кадар, опрема и лекови за згрижување и лекување поголем број пациенти со Ковид -19, клиниките одговорија позитивно. На разговорите кои се одржаа беше прифатен предлогот на „Аџибадем Систина“ токму објектот на поранешната болница „Мала Богородица“ да се користи како нов ковид-центар. По постигнатиот устен договор од министерот за здравство, „Аџибадем Систина“ веднаш почна  да го опремува овој капацитет и да го адаптира објектот во ковид-центар, на сопствен трошок, соопштуваат за Фактор од „Аџибадем Систина“.

Истовремено посочуваат дека и во овој момент капацитетите може да се стават  во функција,  но за да се реализира оваа благородна иницијатива на Министерството за здравство, како што појаснуваат, остануваат неколку отворени прашања.

-Се очекува Министерството за здравство да издаде дозвола на трите приватни болници да можат да го користат објектот како ковид-центар. Според договореното на средбите, Министерството за здравство ќе координира која од приватните болници како и со колку ќе учествува во трошокот на овој капацитет (кој е десеткратно поголем од ветениот надомест од ФЗОМ). Се очекува издавање на дозволата за станица за довод на кислород, кој е неопходен за третман на ковид-пациентите. Го очекуваме договорениот предлог на Министерството кои се двајцата доктори кои медицински ќе управуваат со овој ковид-центар и финално се очекува Фондот за здравствено осигурување да го понуди договорот за соработка, потенцираат за Фактор од „Аџибадем Систина“.

По исполнување на овие договорени меѓусебни обврски и по проценката на Министерството за здравство дека им се потребни дополнителни капацитети, како што посочиваат од оваа приватна здравствена институција, „Аџибадем Систина“ е подготвена за неполни 24 часа да прими пациенти во објектот.

Анита Буховски

Можеби ќе ве интересира

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Ќе се попишуваат и бездомниците и оние без документи во Македонија

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

Можно е годинава да се забрани увоз на возила под Еуростандард 5, идејата за субвенции за замена на возила уште постои

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

РФМ: Данило Брестовац повеќе не е селектор

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

ВИСТИНСКА ДРАМА СЕ СЛУЧУВАЛА НА ШАПКА: Семејство со две малолетни деца попради снежни навеви заглавило во викендичка, еве како се извлекле

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Мицкоски започнува со собирање потписи од следната недела, Апасиев ќе се жали на Уставен

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Ивановска: Добивме осум луѓе од кај Груби, но треба да се прилагодуваме на нив

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Пендаровски: Големите фармацевтски компании не се заинтересирани за малите пазари

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Филипче: Нема сомнеж во квалитетот на кинеските вакцини, чекаме детали во однос на цената

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел

Португалското претседателство е за брз старт на преговорите: Османи и Димитров во Брисел