26 Јули, 2021
0.0187

Експерт од Русија тврди дека делта сојот е помалку смртоносен од другите соеви

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Јули, 2021

Заменик-директор на Централниот истражувачки епидемиолошки институт и дописен член на Руската академија на науките, Александар Горелов вели дека делта сојот се покажал како помалку смртоносен од другите соеви на коронавирусот. 

Тој исто така истакна дека заразувањето со коронавирусот „се подмладило“, па повеќето од пациентите се на возраст од 14 до 29 години.

„Не е во ред да се зборува за зголемен број жртви зашто сегашната состојба е кардинално поинаква од пролетта 2020 година кога баравме во темница. Сега и кај најсериозните случаи смртноста е јасно пониска ако ја споредиме со тој период“, изјави Горелов во интервју за руски телевизиски канал.

Во Русија до денес се потврдени 6.006.536 случаи на заразени со 5.382.213 пациенти, кои закрепнале од болеста. Најновите податоци покажуваат 149.922 смртни случаи на национално ниво.

Во Македонија има пет нови случаи на делта сојот. Три случаи има во Скопје и по еден во Куманово и во Тетово.

Можеби ќе ве интересира

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

За Макрон одбивањето вакцини е себичност и неодговорност

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

КАЗНАТА Е САМО 5 ДОЛАРИ: Полицаец во Конго уби студент затоа што не носел маска

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

(ВИДЕО) ГОРИ НА САРДИНИЈА: Огнот опколи неколку градови и села

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Себастијан Курц даде свое видување за тоа колку време ќе живееме со коронавирусот

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Водата носеше автомобили во Белгија, нови поплави

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

Русија урива рекорди со бројот на починати од корона

За пари издавала лажни ковид потврди

За пари издавала лажни ковид потврди

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

ПРАЗНИ РАФТОВИ, ЗАТВОРЕНИ МАРКЕТИ, ИЛЈАДНИЦИ ЛУЃЕ ВО ИЗОЛАЦИЈА: Ова им се случува откако ги укинаа ковид мерките

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари

СИБИР ГОРИ: Беснеат над 220 шумски пожари