30 Октомври, 2020
0.0367

Епидемиологот Стојанов: Би ги облекол младите во скафандери, така да се журкаат цела ноќ

Објавено во: Македонија 29 Јули, 2020

Околу 50 е повторно бројката на заразени денеска во Скопје, што значи овој тренд од пред десеттина дена се уште трае. Но, епидемиолозите се крајно револтирани бидејќи во земјава упорно не се почитуваат мерките за заштита од корона вирусот. Велат дека со вакво однесување, уште долго ќе се бориме да го намалиме бројот на новоинфицирани, а во светот ќе важиме за високоризична земја. 

-Корона вирусот ќе трае, тоа треба да е јасно. Но, однесувањето на граѓаните е страшно. Свадби по патот Скопје-Тетово, дискотеки, клубови насекаде низ Македонија, приватни забави и така натаму. И да има вакцина, и сите да бидат имунизирани, вирусот нема да исчезне со волшебно стапче преку ноќ. Сите што не го почитуваат тоа што ние повеќе од пет месеци го кажуваме би ги облекол во скафандери и нека се забавуваат со часови. Да видат како е цела работна смена да се помине во таква заштитна опрема, вели директорот на Центарот за јавно здравје, д-р. Александар Стојанов. 

Вели дека секаде низ земјава се отворат се повеќе пунктови за тестирање, но напоменува дека недостига медицинскиот кадар. 

-Не е само да се отвораат лаборатории, пунктови за тестирање и да се купат апаратите за анализа. Треба да има доволно кадар што ќе го сработи сето тоа. Што е посебно загрижувачко пак, во некои места не мпже да се договорат каде да се ставел пунктот за тестирање. Со вакви минорни работи се занимаваме, вели д-р. Стојанов. 

А.Б.


Можеби ќе ве интересира

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Габриел Бајрам го објави корона-тестот за да докаже дека е негативен

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

Заев: Од мене и од Владата сочувство до семејството на Чеврески

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ВЕРУВАЛЕ ИЛИ НЕ - Од млада жена извадена циста тешка 90 колограми

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Почина глумецот и поранешен декан на ФДУ, Данчо Чеврески

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Денеска на скопскиот аеродором пристигнува помошта од НАТО во борбата со Ковид-19

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Алармантен бројот и на суспектните на ковид: Тешко до термин за ПЦР-тест и за оние кои имаат симптоми и оние кои биле во контакт со заразен

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Kaде во Македонија можете да купите куќа за неколку илјади евра?

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

Ковачев: Кога ќе бидат подготвени да ги надминат фалсификатите од Титова Југославија, преговорите ќе започнат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Стапуваат на сила нови мерки, денес 862 заразени