09 Декември, 2022
0.0267

ЕСМ бара снабдувач за покривање на загубите на струја што се крадат

Објавено во: Економија 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

ЕСМ на крајот од минатата недела го објави огласот за оператор од кого ќе набави струја за технички загуби во електродистрибутивната мрежа, каде што се вклучени и комерцијалните загуби и таканареченото „крадење“ на електрична енергија.

Загубите во електродистрибутивната мрежа на електрична енергија лани ги чинеле граѓаните точно 100 милиони евра. Тоа е практично струја што се губи и краде на разни начини, а ние ја плаќаме преку сметките.

ЕСМ оваа година со енергетската криза се обврза покрај тоа што 100 отсто ќе ги покрие потребите на универзалниот снабдувач за граѓаните и малите потрошувачи и целосно да ги покрие техничките загуби во системот за „ЕВН електродистрибуција“.

ЕСМ сега нуди Рамковен договор за набавка на електрична енергија за загуби на подолг период. Цената ќе биде по пазарни услови. Според тендерот, за најповолен понудувач ќе биде избран оној трговец/снабдувач кој ќе понуди најниска цена по мегаватчас за подолг период на отворен пазар. Понудите требаше да бидат доставени до минатиот петок.

Лани во однос на една година претходно, зголемено беше количеството на загуби за речиси 59.000 мегавати, а згора на тоа, просечната цена за покривање во 2020 била речиси двојно поевтина - само 3.330 денари за мегаватчас. Тогаш сме платиле 47 милиони евра за загуби, а само една година подоцна повеќе од двојно.

Три години по ред процентот на загубите на електрична енергија во мрежата, кои се должат на кражби на струја и неовластено користење, не може да се намали под 13,4 отсто иако редовно се прават планови како оваа појава да се редуцира.

Неовластеното користење на електрична енергија се случува поради различни причини, а истото важи и за загубите. Како најголеми причинители може да се набројат: копањето крипто валути, кражбите на електрична енергија од страна на малите комерцијални објекти коишто имаат голема потрошувачка како и приватната потрошувачка.

Александар Кузмановски

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период