09 Декември, 2023
0.0240

ЕВЕ КОЛКУ ЗАРАБОТУВА АМЕРИКА ОД ВОЈНАТА ВО ГАЗА: Во прашање се милионски суми

Објавено во: Финансии, Свет 21 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Големата американска воено-индустриска корпорација „Локид Мартин“ од почетокот на војната забележа пораст на цената на акциите од 0,85 на 8,93 отсто.

Соединетите Држави заработуваат големи суми пари од војната во Газа затоа што Израел користи илјадници бомби за да ги напаѓа палестинските позиции секој ден, а најголемиот дел од набавките на оружје на Тел Авив доаѓаат од Соединетите држави. А американската муниција е многу скапа.

Од 7 октомври израелската војска извршила повеќе од 4.300 напади во Појасот Газа.

Евро-медитеранската опсерваторија за човекови права соопшти дека Израел фрлил повеќе од 25.000 тони експлозив врз Појасот Газа, што е еднакво на моќноста на две нуклеарни бомби.

Со други зборови, секој ден во просек се фрлаат по 1.086 тони експлозив на Појасот Газа, пренесува Ал Џезира.

Повеќето тешки бомби фрлени на Појасот Газа припаѓаат на семејството МК-80 од американско производство. Овој тип на муниција беше во употреба од страна на американската војска уште од Виетнамската војна и беше широко користен за време на американската инвазија на Ирак во 2003 година. МК-80-те првично беа создадени како бомби за слободен пад, а потоа беа модернизирани во „паметни бомби“.

Овие бомби се од различен тип и калибар: 120 kg, 250 kg, 500 kg и 1000 kg.

Бомба тешка 1.000 килограми ја чини американската армија 16.000 долари по единица, а се продава на сојузничките земји за околу 25.000 долари.

Соединетите Американски Држави планираат да му снабдат на Израел опрема вредна 320 милиони долари која ненаведуваната воздушна муниција ја претвора во „паметни бомби“, пишува Њујорк Тајмс.

Израелската армија има и бомби ГБУ-28 од американско производство. ГБУ-28 тежи 2.100 килограми и содржи високо експлозивен материјал. Тој е дизајниран да уништува воспоставени подземни цели. Не е познато колку од овие бомби има Израел, но цената на секоја таква бомба е околу 300 илјади долари.

Акциите на најголемите американски компании за оружје пораснаа среде војната во Појасот Газа. Локхид Мартин, големата американска воено-индустриска корпорација, забележа значителен пораст на цената на своите акции - од 0,85 отсто (6 октомври) на 8,93 отсто (9 октомври), што не е забележано од март 2020 година.

Цените на акциите на RTKS Corporation и „Northrop Grumman“ се зголемија од 0,56 отсто и 0,75 отсто на 4,62 отсто и 11,4 отсто во истиот период.

Акциите на „Џенерал Динамикс“ забележаа најголем раст на 9 октомври. Нивната цена е зголемена за речиси 10 проценти.

Растот на приходите на американските компании за оружје е директно поврзан со зголемената побарувачка за оружје од страна на Израел. Тел Авив вели дека користел повеќе од десет илјади бомби и проектили во Појасот Газа, што значи дека ќе мора значително да ги зајакне своите воени капацитети.

Американските компании за оружје се главните корисници на конфликтот на Блискиот Исток, бидејќи тие се најголемите извозници на оружје во Израел. Повеќе од 70 отсто од набавките за одбрана на Тел Авив доаѓаат од САД. За тоа сведочи зголемениот приход на големите американски добавувачи на оружје од почетокот на војната.

Што се однесува до израелските компании за оружје, тие сега доживуваат „златна доба“. Воено-индустрискиот комплекс на Израел работи со полн капацитет и без престан. Стотици митралези дневно се доставуваат до ИД, резервисти и цивили, наведува израелското издание „Калкалист“.

Политика.рс

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто