11 Декември, 2023
0.0219

ЕВЕ ВО КАКВА СОСТОЈБА СЕ ПАТНИЦИТЕ ОД ВОЗОТ КОЈ СИНОЌА СЕ СУДРИ КАЈ ОЏАК: Еден пациент сместен на интензивна нега

Објавено во: Балкан 18 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Од петте хоспитализирани пациенти кои беа повредени во синоќешната железничка несреќа кај Оџак, еден со тешки повреди на црниот дроб и скршеници на ребрата е сместен на Одделот за интензивна нега, додека четворица пациенти кои во моментов се во стабилна состојба се сместени на Одделот за Операција поради повреди на главата и скршеници на ребрата, соопштија денеска од Општата болница во Сомбор.

Како што се наведува, во Општата болница во Сомбор биле прегледани 52 пациенти, од кои пет пациенти се хоспитализирани.

Останатите пациенти, по преглед и дијагноза, се вратени на домашно лекување со скршеници на носот, долната вилица, контузии на градниот кош, стомакот и грбот, како и исчашувања на цервикален 'рбет, рамениот зглоб, коленото и зглобниот зглоб.

Во соопштението беше наведено дека, по дознавањето за сообраќајната незгода, веднаш дополнителен број лекари од Општата болница Сомбор - специјалисти по итна медицина, хирургија, радиологија, офталмологија и оториноларингологија, урологија и анестезиологија, како и голем број медицински сестри. се јавил на повикот за лекување на повредените.и рентген техничар, поради што сите повредени за многу краток период од три часа биле соодветно згрижени.

Најголем дел од пациентите во болницата биле испратени со приватни патнички возила, а тројца пациенти биле донесени од Итната медицинска помош Оџаци, која на лице место извршила тријажа на повреди, се наведува во соопштението.

Инфраструктурата на Железниците на Србија синоќа соопшти дека патнички воз налетал на товарен воз меѓу Ратков и Оџак, дека и патничкиот и товарниот воз сообраќале од Нови Сад кон Богојево, а до судирот дошло кога патничкиот воз налетал. со товарниот воз и удрил во задниот вагон на товарен воз.

Според првите извештаи од терен, причина за овој несекојдневен настан е човечкиот фактор, се наведува во соопштението.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

КОЛКУ СЕ „БОГАТИ“ БАЛКАНСКИТЕ ПЕНЗИОНЕРИ, СПОРЕДБА ВО РЕГИОНОТ - еве каде се македонските на листата

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ПО ТРИ МЕСЕЦИ ОБНОВЕНА ЖЕЛЕЗНИЧКАТА ЛИНИЈА СОЛУН - АТИНА: Но, и понатаму има линии кои не се воспоставени

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

ЛОШИ ВЕСТИ ОД ГЕРМАНИЈА: Почнаа отпуштањата во хрватските компании, некои отпуштија и до 20 проценти од вработените

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

МАКЕДОНЦИТЕ ВО АЛБАНИЈА ТРПЕЛЕ ПРИТИСОЦИ ДА СЕ ПИШАТ БУГАРИ НА ПОПИСОТ: За тоа го известиле и Народниот правобранител во Тирана

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

ВУЧИЌ НА ТИК ТОК: Како Џек Спароу го донесе Џони Деп во Белград? ВИДЕО

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БУГАРИЈА ДА ГИ ГАРАНТИРА ПРАВАТА НА МАКЕДОНСКИТЕ МАЛЦИНСТВА: Еве што им порача Комитетот за елиминација на расна дискриминација на ОН

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

БЕЛГРАД НА ВОДА ИСПАДНА ОД ИГРА: Растербајтерите не купуваат станови таму

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

„ОВАА КАНАДА ДЕНЕС НЕ Е ЗЕМЈА ВО КОЈА БИ ДОШОЛ“ Горан брутално за кириите, платите,цените и кредитите

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча

ИСЧЕЗНА 17 ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО СРБИЈА - мајката очајно ја бара Сара Петровиќ од Борча