14 Април, 2024
0.0266

ЕВН Хоме повторно универзален снабдувач, профитната маржа намалена на 9,9 отсто

Објавено во: Економија 03 Април, 2024

Добивај вести на Viber

ЕВН Хоме е повторно избран за нов универзален снабдувач на регулираниот пазар на електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи. 

Извори од Владата брифираат дека претпладнето имало електронска аукција на која досегашниот универзален снабдувач повторно победил, но профитната маржќа во негативното наддавање му била намалена на 9,9 отсто. 

Останува да се види дали ова ќе влијае на намалувањето на сметките за електрична енергија за граѓаните. Универзалниот снабдувач под новиот договор треба да започне од јуни а во истиот период и Регулаторната комисија за енергетика ќе ја разгледува цената.

Досега ЕВН Хоме ги снабдуваше домаќинствата и малите потрошувачи со струја со профитна маржа од 11,5 отсто. Услов на Владата на новиот повик беше профитот да биде помал од 11,5 отсто.

Сепак, не е познато кои биле другите учесници на јавното наддавање. и дали биле прифатени критериумите з аучество за сите што аплицирале на повикот. Неофицијално, заинтересирани беа уште компанијата ЕДС и ЕСМ Продажба.

Владата на некоја од следните седници ќе го разгледа извештајот од комисијата за спроведување на повикот и ќе одлучи официјално дали ќе го прифати исходот од денешната аукција.

А.К.

Можеби ќе ве интересира

Десет најплатени професии во САД: Девет се поврзани со медицината

Десет најплатени професии во САД: Девет се поврзани со медицината

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

Хотел Молика за прв пат со позитивен резултат, проект за изградба на спа центар

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ОГРОМЕН РАСТ: Речиси 94 милиони возила се произведени во 39 земји во светот минатата година, најмногу во Кина

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ХРВАТСКИ МАРКЕТ ДОБИ ВИСОКА КАЗНА: Продавале сок штетен по здравјето, сега треба да платат 2.400 евра!

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

ПОСКАПУВААТ ГОРИВОТО, ЦИГАРИТЕ, КАФЕТО И АЛКОХОЛОТ - Владата на Србија ги зголеми акцизите

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Пад на продажбата на електрични автомобили: Зошто Европејците се враќаат на моторот со внатрешно согорување?

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

„Длабоко сум благодарена за довербата и поддршката“ - Георгиева останува да раководи со ММФ

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари

ЗНАЧИТЕЛЕН РАСТ НА ИЗВОЗОТ НА БРОДОВИ ОД ШАНГАЈ - за само два месеци вредноста надминува 1 милијарда американски долари