29 Ноември, 2021
0.0192

Европска земја која важеше за успешна корона приказна, сега се затвора

Објавено во: Свет, Корона Вирус 20 Октомври, 2021

Затворањето се враќа во Европа. Латвија најави едномесечно целосно затворање откако бројот на новозаразени од коронавирусот во земјата почна да расте. 

Ноќниот полициски час ќе биде на сила од 20 часот до пет часот наутро, додека пак училиштата и неесенцијалните објекти ќе бидат затворени. 

„Нашиот здравствен систем е во опасност. Единствениот излез од кризата е да се вакцинираме“, изјавил во понеделникот премиерот на Латвија Кришјанис Каринш.

Само 57 отсто од 1,9 милиони жители на Латвија ги примиле двете дози на вакцината. 

Латвија долго време се гледаше како на една од ретките земји во Европа која има успешна „корона-приказна“ која забележала помалку од 3.000 смртни случаи од Ковид-19 од почетокот на пандемијата.

foto Wikipedia

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин