24 Јуни, 2018
0.3675
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Еврото и случувањата во Каталонија ги соборија берзите

Објавено во: Финансии 10 Октомври, 2017

Акциите на европските берзи паднаа поради еврото и загриженоста за ситуацијата во Каталонија. 

Франкфуртскиот индекс DAX 30 падна за 0.2% на 12.952,50 поени, а парискиот KAK 40  падна за 0.3% на  5.364,12 поени. Мадридскиот индекс IBEX 35 падна за 1.1% на 10.124,30 поени, Euro Stoxx 50 се намали за 0.3% на 3.599,38 поени. 

 Само лондонскиот FTSE 100 скокна за 0.3% на  7.528,19 поени, објави Франс прес. 

Еврото зајакна на 1,1791 долари од  1,1741 долари колку што чинеше претходно. 

Фунтата се тргуваше за 1,3190 долари. 

Доларот падна на 112,36 јени од  112,65 јени како што беше претходно. 

Можеби ќе ве интересира

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?