09 Декември, 2023
0.0256

Фактор анализа: ТОП 50 - најголеми македонски фирми - производители

Објавено во: Економија 26 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Дури половина од најголемите македонски производствени компании имаат силно изразена или доминантна извозна компнонента. Во најголемите производни капацитети според приходите лани најбројни се гринфилд инвестициите кои се супортери на глобалната автомобилска индустрија. Во најголемите 15 производствени компании само 4 се во доминантна сопственост, а од најголемите 50 производители приход еднаков или поголем од 100 милиони евра имаат вкупнo 11 друштва

Најголемите 50 производствени компании во Македонија, од кои најголем дел се доминантно или изразено извозно ориентирани, создале приход поголем од 5,2 милијарди евра, покажуваат официјалните податоци од анализата на „Фактор: Топ 50 компании за производство“, според официјалните податоци од базата на Централниот регистар. Овој податок сам за себе говори и повеќе од доволно за структурата и концентрацијата на македонската економија.

И лани убедливо најголема и неспоредливо најуспешна (според профитот изразевн во апсолутни бројки, е „Џонсон Мети“ светскиот производител на катализаторски системи неопходни за современата автомото индустрија. Во најголемите 15 македонски производствени фирми дури шест се гринфилд инвестиции од областа на автомобилската индустрија.

Во најголемите пет производители има една домашно поседувана фармацевтска компанија, тоа е македонската гордост скопски „Алкалоид“. Во најголемите десет производствени компании има уште една голема домашно поседувана челична индустрија – ИГМ Трејд на кавадаречкиот бизнисмен Илија Гечев. Во најголемите десет домашни производители се топилницата за никел и други обоени метали Еуроникел Индустрис (поранешен ФЕНИ) скопската челичарска леарница „Макстил“ и единствената македонска цементарница „Усје“.

Во оваа група на најголеми десет компании кои имаат приход од 100 милиони евра се и Пивара Скопје и единствената македонска компанија за производство на акумулатори Таб Мак од Пробиштип.

Во групата на најголеми 20 производители своето место го најде и најголемата македонска прехранбена индустрија „Витаминка“ од Прилеп како и најголемата текстилна компанија од истиот град „Комфи-Ангел“. Тука е и најголемиот македонски производител на пластични профили и цевки од Гевгелија „Конти Хидропласт“ како и најголемата компанија за тутун и цигари „Алајанс Уан“ чие седиште е во Кавадарци.

Подолу е листата на која се наоѓаат најголемите 50 компании за производство.

*Костал Македонија во 2022 година има приход од 118,4 милиони евра и според тој параметар е во најголемите 10 производствени компании, но не е рангирана затоа што годината ја заврши со загуба. Исто како и тетовската компанија Леар Цорпоратион. На листата не се рангирани компании кои 2022 година ја завршиле со негативен финансиски резултат;

** Во рангирањето не се вклучени рударските компании согласно со националната номенклатура на стопански дејности;

Р.Ф.

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ЗА САМО ТРИ ГОДИНИ КИНА СО ОГРОМЕН НАПРЕДОК: Фокус на зелениот развој и климатските активности

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

ПАРАДОКС НА БАЛКАНОТ - еве каде еден килограм џимиринки чини колку три килограми месо

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

Реновираната бензинска станица на „Макпетрол“ во Тетово е пуштена во употреба

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ФИНАНСИСКИ ДИРЕКТОР ПРОДАДЕ АКЦИИ ЕДЕН ДЕН ОТКАКО ОБЈАВИ ОТПУШТАЊА - еве како менаџер од Спотифај заработи над 9 милиони долари

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди

ТИЕ СЕ НОВАТА СРПСКА ДЕЛОВНА ЕЛИТА - имаат најмалку 140 фирми и вртат милијарди

ТРГОВЦИТЕ СО ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ ЈА НАУЧИЈА ЛЕКЦИЈАТА - власта не отстапува од замрзнатите цени, можно е продолжување и по Нова Година - ИНФЛАЦИЈАТА ДОЈДЕ ДО 3,1 ОТСТО

ТРГОВЦИТЕ СО ХРАНА И ПИЈАЛОЦИ ЈА НАУЧИЈА ЛЕКЦИЈАТА - власта не отстапува од замрзнатите цени, можно е продолжување и по Нова Година - ИНФЛАЦИЈАТА ДОЈДЕ ДО 3,1 ОТСТО

„СО ЗДЕЛКИ КАКО ЧЕБРЕН СЕ ЗАГРОЗУВА СУВЕРЕНИТЕТОТ НА ДРЖАВАТА“ - Најчевска вели дека за ова одлуки не смеат да носат „грст корумпирани политичари“

„СО ЗДЕЛКИ КАКО ЧЕБРЕН СЕ ЗАГРОЗУВА СУВЕРЕНИТЕТОТ НА ДРЖАВАТА“ - Најчевска вели дека за ова одлуки не смеат да носат „грст корумпирани политичари“

КОМПАНИИТЕ ЈА НАУЧИЈА ЛЕКЦИЈА, НЕМА ДА СЕ ТОЛЕРИРААТ ЗЛОУПОТРЕБИ: Бектеши не открива дали ќе продолжат замрзнатите цени

КОМПАНИИТЕ ЈА НАУЧИЈА ЛЕКЦИЈА, НЕМА ДА СЕ ТОЛЕРИРААТ ЗЛОУПОТРЕБИ: Бектеши не открива дали ќе продолжат замрзнатите цени