29 Јули, 2021
0.0206

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме 4 нови заразени, но откриен е и втор заразен со индискиот сој

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 19 Јуни, 2021

ДЕНЕС ИМА 4 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје:

Во последните 24 часа се направени 3.074 тестирања, а регистрирани се 4 нови случаи на КОВИД-19 од:

Скопје, Прилеп, Тетово и Кочани – по 1.

Регистрирани се 68 оздравени пациенти од:

Скопје – 32, Куманово и Кичево – по 6, Тетово, Охрид и Струмица – по 4, Струга и Делчево – по 3, Кочани и Неготино – по 2, Прилеп и Македонска Каменица – по 1.

Пријавено е едно починато лице од Скопје (80г), починато во болнички услови.

ОТКРИЕН Е ВТОР СЛУЧАЈ НА ИНДИСКИ СОЈ ВО ЗЕМЈАВА

Регистриран  е втор случај на индискиот сој на коронавирусот во земјава. 

Се работи за уште еден наш граѓанин кој дојде од Ирак, а се лекувал во една од приватните болници. Ова денеска го потврди министерот за здравство Венко Филипче по посетата на реновираниот Здравствен дом во Битола.

„Пациентот не е во ризик. Нема ризик ниту од ширење на болеста, според направените епидемиолошки анкети и нема потреба од дополнителни анкети“, рече Филипче.

ПРОВОКАЦИИ ОД БУГАРИЈА

Се појави нов спот во кој се вели дека Македонија е бугарска. 

Бугарскиот европратеник и заменик претседател на партијата ВМРО БНД, Ангел Џамбаски, на Фејсбук го сподели официјалниот спот на партијата кој е дел од кампањата за претстојните парламентарни избори во Бугарија. 

„Македонија е бугарска. Факт на кој не му треба доказ. Факт што Зоран Заев го заборава кога е во Скопје. И тој се сеќава само кога ќе побара нешто. Бугарија отсекогаш ја сакала Македонија. Но, Бугарија не треба да биде уценувана! Пријателството се гради со доверба и доследност. Вистината не може да се заобиколи, а историјата треба да ја отфрли судбината на секој предавник!“, напиша Џамбаски на официјалниот Фејсбук профил.

Ова не е прв пат да се појави ваков спот. И претходно, имаше сличен спот со инсерти од повеќе македонски градови во кои се наведуваше дека Македонија е бугарска. Џамбаски е политичар кој постојано упатува провокации кон нашата земја. 

И Охрид да ни го дадеше, Заев немаше да добие согласност за преговори, пишува бугарскиот портал 24 часа. 

Како коленичење, ја оцени во видео колумна бугарскиот медиум 24 часа посетата на премиерот Зоран Заев на Софија и обидот да се најде решение за блокадата на Македонија. Се вели дека Македонците се Бугари. 

ИНДИСКИОТ СОЈ Е МНОГУ ОПАСЕН

Ситуацијата за кратко време може да се претвори во кошмар поради индискиот сој. 

За вакво сценарио предупредува професорот по теоретска механика, Дејан Трајковски, кој на дневна основа статистички ги следи сите официјални информации поврзани со коронавирусот. 

Тој објави анализа на Фејсбук  во која пишува за индискиот сој на коронавирусот и предупредува дека „летото е време на интензивни патувања и лежерно однесување, поради што ќе треба да се вложи дополнителен напор и внимание за да го избегнеме внесувањето на овој опасен и брзоширечки сој во земјата“.

Можеби ќе ве интересира

ВРАБОТЕНИТЕ ВО МВР СО ТЕСТ ЗА ИНТЕГРИТЕТ ЌЕ ДОКАЖУВААТ ДЕКА НЕ СЕ СКЛОНИ КОН КОРУПЦИЈА - на „ачик“ да го извадат и целиот имот, но да го пријават и зголемувањето

ВРАБОТЕНИТЕ ВО МВР СО ТЕСТ ЗА ИНТЕГРИТЕТ ЌЕ ДОКАЖУВААТ ДЕКА НЕ СЕ СКЛОНИ КОН КОРУПЦИЈА - на „ачик“ да го извадат и целиот имот, но да го пријават и зголемувањето

АКО ЗА ФИРМАТА КОРИСТЕЛ СРЕДСТВА ИЗНЕСЕНИ ОД ЗЕМЈАВА, ГРУЕВСКИ МОЖЕ ДА ОДГОВАРА И ЗА ПЕРЕЊЕ ПАРИ - Ристовска за случајот со експремиерот

АКО ЗА ФИРМАТА КОРИСТЕЛ СРЕДСТВА ИЗНЕСЕНИ ОД ЗЕМЈАВА, ГРУЕВСКИ МОЖЕ ДА ОДГОВАРА И ЗА ПЕРЕЊЕ ПАРИ - Ристовска за случајот со експремиерот

НАПАД ИЛИ ПОСЕГНУВАЊЕ ПО ЖИВОТОТ НА ЛЕКАР ИЛИ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК, ЗА ПРВПАТ, ЌЕ СЕ СМЕТА КАКО НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ: Ова ќе бидат кривични дела, објави Филипче

НАПАД ИЛИ ПОСЕГНУВАЊЕ ПО ЖИВОТОТ НА ЛЕКАР ИЛИ ЗДРАВСТВЕН РАБОТНИК, ЗА ПРВПАТ, ЌЕ СЕ СМЕТА КАКО НАПАД ВРЗ СЛУЖБЕНО ЛИЦЕ: Ова ќе бидат кривични дела, објави Филипче

Вучиќ и Рама добија печена пченка и подароци во Скопје

Вучиќ и Рама добија печена пченка и подароци во Скопје

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство