26 Октомври, 2020
0.0269

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Имаме „увезени“ случаи на коронавирус од Албанија, можни се рестрикции

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 22 Септември, 2020

ВО ЗЕМЈАВА ИМА СЛУЧАИ НА КОРОНАВИРУС „УВЕЗЕНИ“ ОД АЛБАНИЈА

Министерот за здравство, Венко Филипче посочи дека анализата на дистрибуцијата на потврдените случаи во земјава, според начинот на стекнување на болеста, покажува дека најголем дел од инфицираните се преку локален пренос на инфекцијата. Сепак, како што рече, по отворање на границите има вкупно 414 „увезени“ случаи од неколку земји од Европа.

– Најголем број импортирани случаи во земјава се од Албанија – 79, Србија – 74, Германија – 41, Косово – 24, Бугарија – 22, Турција – 20, Грција – 18 и Австрија – 15 случаи, информираше министерот Филипче на прес-конференцијата.

Состојбата со корона вирусот се влошува, алармираше денеска на прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче, нагласувајќи дека здравствените власти размислуваат и за повторно евентуално воведување на рестриктивни мерки.

-Летото е зад нас, а ризикот кој го носи есента е сериозен аларм. Состојбата кај нас како и секаде во светот, со крајот на летото се влошува. Велика Британија, Чешка, Франција, Шкотска, Израел, планираат да ги заострат мерките. Франција ги заострува мерките, меѓудругото ќе забрани и посети меѓу домаќинствата. Тоа е она што го најавувавме, дека септември ќе биде почеток на нов бран, истакна министерот Филипче на прес-конференцијата.

Тој нагласи дека инциденцата на новозаразени во земјава изнесува 79,2 на 100.000 житечи што е највисок во Европа. 

Според анализите на Комисијата за заразни болести до 19 септември најголем број заболени има во Скопје, Куманово, Тетово,Штип и Струмица, а Штип е со најголема инциденца.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1618 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-45, Куманово-4, Штип-1, Прилеп-7, Тетово-6, Струга-3, Битола-2, Охрид-3, Гостивар-1, Струмица-7, Крива Паланка-2, Кочани-3, Македонски Брод-1, Виница-1 и Кичево-2. 

Починати се 5 лица, пациент од Тетово (53г), од Гостивар (60г), од Прилеп (57г), од Струга (60г) и еден пациент од Битола (60г). 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 135 оздравени пациенти од: Скопје-42, Куманово-17, Штип-7, Прилеп-16, Тетово-10, Велес-1, Битола-2, Охрид-4, Гостивар-10, Гевгелија-4, Крива Паланка-5, Радовиш-2, Кочани-4, Пробиштип-2, Пехчево-2, Кратово-1, Свети Николе-2, Кичево-3, Ресен-1. 

СЕ ОТВОРААТ КИНАТА, ТЕАТРИТЕ...

Владата денеска донесе одлука во согласност со која театрите, кината, операта и балетот ќе работат според Протоколот за организирање настани. 

За работата на кината, театрите, оперските претстави, балетските претстави, другите манифестации со филмски проекции, мултимедиумските проекти, фестивалите и други манифестации од дејноста на културата, Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести согласно кое за овие дејности ќе важи веќе донесениот Протокол за организирање на настани.

МАНЧЕВСКИ СИ ПОДНЕСЕ ОСТАВКА

Пратеникот на СДСМ, Дамјан Манчевски веднаш на почетокот на денешната собраниска седница за избор на заменик-министрите, поднесе оставка од пратеничкото место, по што претседателот на Собранието, Талат Џафери даде пауза.

На потег е Државната изборна комисија која ќе треба да го утврди следниот пратеник кој ќе го замени Манчевски, а потоа ќе заседава и собраниската Комисија за мандатно-имунитетски прашања, се со цел да почне Собранието повторно со работа, односно да продолжи пленарната седница.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Алармантна ситуацијата во Валандово, Струмица, Радовиш, Крива Паланка, Делчево, Берово, Пробиштип, Штип, Гевгелија...  Во источниот и јужниот дел на зeмјава во малите градови има вкупно 554 активни случаи на корона вирусот.

Тоне текстилната индустрија. Извозот се намалува и трендот не престанува. Домашните текстилни фабрики немаат начин како да ја пребродат кризата, па бараат нови мерки за директна поддршка од државата.

Најголеми продавачи на нашиот пазар се Зара и ЛЦ Ваикики, а веднаш зад нив е Фешн Груп. Во најголемите се уште: Котон, Магнетик, Мавратех и македонската подружница на Њу Јоркер

Штедачите од Еуростандард банка дефинитивно решија да си ги подигнат парите што им следуваат како обештетување преку Фондот за осигурување депозити.

Македонија е земја со висока невработеност, а преквалификцијата е можност невработените подобро да се „продадат“ на пазарот на труд и да пронајдат работа.

Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица