21 Октомври, 2020
0.0235

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Каракачанов тврди дека Бугарија ќе каже „не“, денес нови 152 заразени со коронавирусот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 24 Септември, 2020

ПРОВОКАТИВНА ИЗЈАВА ОД КАРАКАЧАНОВ 

Нова провокација од бугарскиот вицепремиер Красимир Каракачанов. Тој за „ТВ Европа“ изјавил дека Бугарија ќе каже дека не е време за меѓувладина конференција меѓу ЕУ и Македонија, и во моментов зборува во име на владата.

Според Каракачанов, бугарските власти ја усволиле „рамковната позиција“ минатиот октомври како резултат на непочитувањето на билатералниот договор од страна на Македонија.

„Бугарија нема да се спротивстави, но ќе каже дека не е време да се закаже датум за одржување на првата меѓувладина конференција. Во моментов зборувам во име на владата, потенцирал Каракачанов.

Каракачанов кој е и министер за одбрана вели дека Македонија имала три години време да се превоспита. Додава дека поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров, три години не сторил ништо за подобрување на билатералните односи. 

НОВИ 152 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1630 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-58, Куманово-5, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-6, Струмица-14, Кочани-18, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-4, Делчево-3, Свети Николе-3, Кичево-2. 

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 126 оздравени пациенти од: Скопје-32, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-7, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Гостивар-1, Гевгелија-15, Струмица-5, Крива Паланка-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Пехчево-5, Берово-2, Виница-3, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1. 

Во болнички услови се починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г). 

СЕ ПОЈАВИ ВИДЕО НА КОЕ СЕ ГЛЕДА ДЕКА ПОЛИЦАЈЦИ ТЕПААТ ЧОВЕК

Полицајци тепаат човек, а од Министерството за внатрешни работи велат дека е утврден нивниот идентитет. 

Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при МВР веќе го утврди идентитетот на учесниците во настанот и презема мерки и активности за целосно расчистување на случајот, по што јавноста ќе биде соодветно информирана. 

Претходно,  на социјалните мрежи се појави видео на кое се гледа како униформирани полициски службеници тепаат маж. 

ВРХОВЕН ЈА ПОТВРДИ ПРЕСУДАТА ЗА КОЧАН

Бизнисменот Сеад Кочан веќе ја издржува затворската казна од 4 години и осум месеци но Врховниот суд вчера одлучувал за предметот по барањето на одбраната да се преиспита должината на акзната. Сепак судот соопшти дека по преиспитувањето правосилната пресуда е потврдена 

„Со донесената пресуда Врховниот суд на Република Северна Македонија поднесените барања на осудениот ги одби како неосновани и ја потврди пресудата на Апелациониот суд Скопје“, се вели во соопштението на Врховниот суд Скопје. 

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Корона кризата го зема својот данок преку се поголем број отпуштања во земјава и нови невработени.

За период од шест месеци од стартот на кризата, или конкретно од крајот на февруари наваму, поради економските последици предизвикани од коронаврирусот, во земјава без работа останале дури 38.943 лица.

До Владата веќе пристигнале неколку барања од компании кои сакаат да добијат статус на стратешки инвеститори. Ова на последната пресконференција го потврди и министерот за економија Крешник Бектеши.

Пандемијата на Ковид-19 ја намали економската активност, ги погоди фирмите ама и граѓаните. Страдаа многу семејства кои останаа без приходи, се изгубија работни места. Во вакви услови се намалуваше потрошувачката на граѓаните, а Владата со мерки и преку картички се обиде да ја стимулира. 

Јавното претпријатие Македонски Железници - Инфраструктура има 9,7 милиони евра доспеан а неплатен долг по девизни кредити, а Владата веќе донесе одлука да бара кредитор за 426 милиони евра за изградба на пругата од Кичево до Струга 

Останува претходната одлука на Владата: Настава со физичко присуство само за учениците од прво до трето одделение во сите основни училишта

Огромен дел од  училиштата немаат обезбедено технички средства за следење на онлајн настава, покажува анализта што ја направи Синдикатот за образование и наука-СОНК, но ресорното  Министерство дека се прават сите неопходни подготовки за успешен старт на учебната година од 1. октомври

Можеби ќе ве интересира

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ОПШТИНА ЦЕНТАР ДОСТАВИ ОДГОВОР НА ИНИЦИЈАТИВАТА ПРОТИВ „МОРАТОРИУМОТ“

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Нов црн рекорд, денес над 640 заразени

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

Наум Стоилковски вели дека е издадена наредба за негово приведување

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

ВЛАДАТА ЗА ПРОВОКАЦИЈАТА ОД КАРАКАЧАНОВ: Вакви изјави се недостојни и недолични

Исчезнаа две девојки од Скопје

Исчезнаа две девојки од Скопје

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ИНЦИДЕНТ: Кондовци истепале полицајци, едниот со автомобил удрил во полициски службеник

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

ЦРН БИЛАНС: Починаа 12 луѓе, има и 641 заразен

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

Бугарија ќе каже „не“ на почнувањето на првата меѓувладина конференција со Македонија, пишува Политико

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието

И ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ бараат итно да се донесат заштитните мерки во Собранието