16 Јули, 2024
0.0293

ФАКТОР НА ДЕНОТ: На 18 јуни Мицкоски ќе го достави составот на идната влада до Собранието

Објавено во: Македонија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

MИЦКОСКИ НАСКОРО ЌЕ ГО ДОСТАВИ СОСТАВОТ НА ВЛАДАТА

Идната влада, изјави Мицкоски, ќе биде составен од коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата „Вреди“ и Движењето ЗНАМ – За наша Македонија, чиј лидер е актуелниот градоначалник на Куманово, Максим Димитриевски.
За тоа каква ќе биде соработката со ДУИ по нивната поддршка на Законот за реорганизација на министерствата, за што од СДСМ обвинија дека ВМРО-ДПМНЕ е во широка коалиција со партијата на Али Ахмети, Мицкоски одговори дека очекувал за Законот да гласаат и пратеници од Левица и од коалицијата предводена од СДСМ, со кои, како што рече, лично остварувал контакти цело време. 

ДЕМИРИ ОБЈАСНИ ЗОШТО ГИ РАЗРЕШИЛ ДИРЕКТОРИТЕ

По објавата на Државната комисија за спречување корупција, која најави дека ќе бара одговорност од Министерот за здравство, Илир Демири, по разрешувањата на медицинските директори на Клиниката за државна кардиохирургија и на Клиниката за токсикологија денеска се огласи и самиот Демири. 

Тој нагласува дека овие разрешувања биле поради пропусти во нивната работа.

- Поранешниот медицински директор на Клиниката за кардиохорургија е разрешен од позицијата медицински директор поради прекршување на законските нормативни, во Македонија оперирале лекари од Србија кои немале соодветна лиценца и ред други прекршоци.

Сите податоци со кои располагаме ги пријавивме во Јавното обвинителство за да го истражи овој случај. 

ЗАЕВ И ЦИПРАС ЗАЕДНО УПАТИЈА ПОРАКА ЗА ДОГОВОРОТ ОД ПРЕСПА

Eкс премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас кои се потписници на Договорот од Преспа со кој се реши спорот за името, велат дека новото раководство на земјава го крши тој договор. 

Текстот го објави Прототема и во него се вели дека почитувањето на Договорот е единствениот пат до европскиот пристапен процес.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Податоците на Министерството за труд и социјална политика покажуваат дека бројот на пензионери во месец март годинава достигнал 338.336 лица. Пиртоа најголем дел од нив се пензионери кои се стекнале со пензија по основ на години, поточно добиле старосна пензија и тоа по работен стаж.

Агенцијата за катастар на недвижнини во текот на 2023 за своите услуги од граѓаните и другите субјекти од фелата наплатила повеќе од 10 милиони евра, што коинцидира со поскапениот тарифник среде економската криза. 

Ако во неколкуте месеци до март годинава имавме благо зголемување на бројот на невработени лица, март, а особено април, донесоа посериозни промени во надолна линија.

Преку информација на Берзата, потврдена е информацијата за која Фактор пишуваше уште пред подолг период. 

Потегот на Милковски помладиот е пример за добра корпоративна практика на млад менаџер. Со него праќа порака дека верува во компанијата со која раководи. Затоа што плаќа негови пари за акции во компанијата со која раководи и при тоа плаќа фер по пазарна цена формирана на Македонската берза.

фото Фејсбук/Христијан Мицкоски

Можеби ќе ве интересира

ПОЖАРОТ ВО РАДОВИШ СЕ ПРИБЛИЖУВА ДО ВИКЕНД НАСЕЛБА - пожарникарите остануваат на терен

ПОЖАРОТ ВО РАДОВИШ СЕ ПРИБЛИЖУВА ДО ВИКЕНД НАСЕЛБА - пожарникарите остануваат на терен

ПОВРЕДЕНИ СЕ ДВАЈЦА ПОЖАРНИКАРИ КОИ ГО ГАСНЕЛЕ ПОЖАРОТ КАЈ БИТОЛА - едниот е задржан на лекување во битолската болница

ПОВРЕДЕНИ СЕ ДВАЈЦА ПОЖАРНИКАРИ КОИ ГО ГАСНЕЛЕ ПОЖАРОТ КАЈ БИТОЛА - едниот е задржан на лекување во битолската болница

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ ОФОРМИЛЕ ПРЕДМЕТ - по допрен глас се испитува патувањето на синот на Мицкоски во САД

АНТИКОРУПЦИОНЕРИТЕ ОФОРМИЛЕ ПРЕДМЕТ - по допрен глас се испитува патувањето на синот на Мицкоски во САД

ЗАМИСЛИ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ ОДИ ВО СЛУЖБЕНА ПОСЕТА НА ДУБАИ, ЗОШТО - поранешен советник со силни тврдења, кој ќе биде одговорот

ЗАМИСЛИ, ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА СКОПЈЕ ОДИ ВО СЛУЖБЕНА ПОСЕТА НА ДУБАИ, ЗОШТО - поранешен советник со силни тврдења, кој ќе биде одговорот

ИМ ПИШАЛ ДЕКА НАВРЕМЕ ТРЕБА ДА ИДАТ НА РАБОТА, НАМЕСТО ДА ПОСЛУШААТ, МУ СЕ ЗАКАНУВАЛЕ ПО ЖИВОТ - Костовски објави како заработија кривични двајца вработени во Бутел

ИМ ПИШАЛ ДЕКА НАВРЕМЕ ТРЕБА ДА ИДАТ НА РАБОТА, НАМЕСТО ДА ПОСЛУШААТ, МУ СЕ ЗАКАНУВАЛЕ ПО ЖИВОТ - Костовски објави како заработија кривични двајца вработени во Бутел

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР ЈА ИСКАРА АРСОВСКА - преполните контејнери се извор на зараза

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ЦЕНТАР ЈА ИСКАРА АРСОВСКА - преполните контејнери се извор на зараза

САКАТЕ ДА СЕ ПОЖАЛИТЕ ОД НЕКОЈ ДОКТОР ИЛИ СЕСТРА ИЛИ НЕКОГО ДА ПОФАЛИТЕ - еве кој број ви го остави министерот Таравари

САКАТЕ ДА СЕ ПОЖАЛИТЕ ОД НЕКОЈ ДОКТОР ИЛИ СЕСТРА ИЛИ НЕКОГО ДА ПОФАЛИТЕ - еве кој број ви го остави министерот Таравари

„ТРАНСПАРЕНТНО ДА СЕ ОБЈАВИ ЦЕЛИОТ ДОГОВОР“: Левица остро кон ВМРО за промената на ставот кон „Бехтел и Енка“

„ТРАНСПАРЕНТНО ДА СЕ ОБЈАВИ ЦЕЛИОТ ДОГОВОР“: Левица остро кон ВМРО за промената на ставот кон „Бехтел и Енка“

НЕМА ВЕЌЕ ШЕТАЊЕ ВО ШУМИ: Се воведува целосна забрана

НЕМА ВЕЌЕ ШЕТАЊЕ ВО ШУМИ: Се воведува целосна забрана