21 Октомври, 2021
0.0691

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почна кампањата за локалните избори, Црвенковски испрати неколку политички пораки

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 27 Септември, 2021

ПОЧНА КАМПАЊАТА

Додека во Државната изборна кампања течат подготовките за претстојните избори, од денеска партиите ја почнуваат изборната кампања и рекламирањето кое ќе трае до 15 октомври на полноќ. Во овој период тие пред граѓаните ќе ја претстават својата изборна програма за следните четири години.

Изборите ќе се одржат на 17 октомври во недела. Ден пред одржувањето на изборите, ќе гласаат старите и изнемоштени лица и затворениците, како и лицата кои се во домашен карантин поради позитивен тест на Ковид-19 како и оние кои се во самоизолација. 

Кампањата, сепак неофицијално, е во полн ек, а власта и опозицијата преку различни активности настојуваат да ги придобијат гласачите. Започнување на изградба на проекти и нивно пуштање во употреба е забрането, но особено од партиите на власт велат дека увидот на терен не е забранет, ниту пак, разни трибини, средби со граѓаните и тн.

ЦРВЕНКОВСКИ ИСПРАТИ НЕКОЛКУ ВАЖНИ ПОЛИТИЧКИ ПОРАКИ

Бранко Црвенковски, поранешниот претседател на Македонија, обраќајки се на свечениот собир на МАНУ за јубилејот од формирањето на современата македонска држава, рече дека една од неговите грешки била тоа што не ги заштитил работниците-акционери во транзицијата пред 30-тина години од притисокот на менаџерите на претпријатијата.

„Транзиција во негативна смисла се сведува на негативен призвук. Во Југославија се донесе одлука да се напушти социјализмот и да се гради капитализмот, некои претпријатија одлучија мнозински да се приватизираат уште додека бевме во рамките на Југославија по законот на Анте Марковиќ. Сите вработени со големи попусти и рати да станат сопственици на акции во своите фирми. Тоа изгледаше праведно. За жал многу често тоа не беше случај. Во многу претпријатија под притисок и уцена да не ги заагубат своите места, ги отстатпуваа своите акции на менаџерите, а ние не создадовме механизми за заштита.

ПЕНДАРОВСКИ ЗБОРУВАШЕ ЗА СПОРОТ СО БУГАРИЈА

Според мое мислење, во 1991-та година, воопшто не беше сигурно дека ќе биде формирана независна македонска држава, рече претседателот Стево Пендаровски на свечениот научен собир „Современата македонска држава - две етапи во процесот на нејзиното формирање и развој: 1941-1991/1991-2021 година”. Научниот собир се одржа во организација на Македонската академија на науките и уметностите, во соработка со Институтот за национална историја, а под покровителство на шефот на државата.

Според Пендаровски, ова се дел од фактите: во 1991-та, за политичката рамка на меѓуетничките односи како клучна оска на стабилноста, не постоеше согласност меѓу Македонците и Албанците, нашите соседи воопшто не беа воодушевени од осамостојувањето на Република Македонија, Соединетите Американски Држави во таа година сеуште беа за зачувување на Југославија во истиот формат, а клучните европски држави не ја признаа нашата независност, наспроти позитивното мислење на тн. комисија на Бадинтер која самите ја формираа.

ДЕНЕС ИМА 112 ЗАРАЗЕНИ СО КОРОНАВИРУСОТ

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

Направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 82, Кавадарци – 8, Куманово – 6, Прилеп, Битола, Неготино и Крива Паланка – по 2, Тетово, Велес, Струмица, Кичево, Свети Николе, Ресен, Делчево и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 419 оздравени пациенти од: Скопје – 175, Куманово – 46, Струмица – 27, Кавадарци – 23, Штип – 20, Тетово – 18, Битола – 12, Дебар – 10, Валандово – 9, Свети Николе – 8, Гостивар и Пробиштип – по 7, Велес и Кочани – по 6, Прилеп, Крива Паланка, Кичево, Ресен, Гевгелија и Берово – по 4, Неготино, Радовиш, Кратово, Крушево и Пехчево – по 3, Македонска Каменица и Македонски Брод – по 2, Охрид и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: 7 починати лица од Скопје (78г, 78г, 76г, 76г, 72г, 67г и 66г) и по едно починато лице од  Куманово (66г), Струмица (72г), Штип (62г), Дебар (37г) и Велес (84г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавено е уште едно лице, со датум на смрт 25.09.2021 година. Починатото лице е од Крива Паланка, на возраст од 77 години, починат во домашни услови.

OД ДЕНЕСКА И ТРЕТА ДОЗА ВАКЦИНА ПРОТИВ КОВИД

Министерството за здравство информира дека почнувајќи од денеска, со трета доза вакцина може да се вакцинираат, здравствените работници, граѓаните над 60 години,  и лицата кои имаат имунокомпромитирана здравствена сстојба, а кај кои има поминато 6 месеци од примената ревакцина. 

Во текот на минатата седмица, јавните здравствени организации беа информирани дека здравствените работници независно од возраста, може да примаат трета доза вакцина, во кој било од вакциналните пунктови во земјава. 

Трета доза вакцина може да примат и граѓаните кои се вакцинирале во странство. Тие, задолжително на вакциналните пунктови, претходно ќе мора да приложат валиден документ од примените две дози вакцина, како би биле евидентирани во националниот систем Мој Термин. 

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Земјоделците треба да се насочат  кон неконвенционалните култури, или пак професионално да пристапат кон одгледувањето на конвенционалните култури, за да имаат профит, советува агрономот Стојанчо Петков.

Финансиското друштво за брзи кредити СН Финансии во Битола ја промовираше првата неперсонализирана при-пејд кредитна картичка, која може да се добие за 15 минути. Станува збор за SN VISA card. Првата Финтек компанија во Македонија основана со домашен капитал ФД СН Финансии го изведе проектот заедно со Силк Роуд Банка.

Повеќе од 11 милиони евра се добивка за првите шест месеци од работењето на цементарницата, а другите речиси 4 милиони евра се вишок од ревалоризација која се „форвардира“ во авансна дивиденда

Градежната компанија „Бетон“ ќе го исчисти долгот кој кон компанијата го имаат Фондацијата Св. Цар Константин и Македонската православна црква (МПЦ ОА) и ќе го префрли кон Приватната здравствена установа Ре-медика. 

Топлификација АД во стечај не е загубар и вреди многу повеќе од постигната цена на организираната лицитација. Во четвртокот Адора инженеринг соопшти дека за 9,3 милиони евра, ги купила Топланите Исток и Запад и најголемиот дел од останатиот имот на Топлификација АД, која е во стечај.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Заев вели дека пораката е примена, добиле жолт картон, но ќе се поправат

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има најмногу, а Демир Капија само еден активен случај на коронавирусот

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Повозрасна скопјанка настрада при пожар во својот дом

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Заев вети дека ќе ги послушаат граѓаните за да не добијат црвен картон

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Арсовска и Муцунски претставија проект за ИТ-центар во Општина Аеродром

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Тетовец уценувал сограѓанин дека ќе објави компромитичарки фотографии за што повеќе пати земал пари

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Ни претстои неработен ден за сите граѓани

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Уште 487 заразени со коронавирусот и 20 починати

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски

Таравари најавува дека Алијанса во Кичево ќе го поддржи кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Јовановски