24 Септември, 2021
0.0230

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Тетовец почина по две примени дози вакцина, денес има 39 нови заразени

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 27 Јули, 2021

ТЕТОВЕЦ ПОЧИНА ИАКО ПРИМИЛ ДВЕ ДОЗИ ВАКЦИНА ПРОТИВ КОРОНАВИРУСОТ

Новинарката Магдалена Стојмановиќ, во групата Ковид 19 Совети и искуства на социјалната мрежа фејсбук, пренесе информација дека во земјава постои и случај на починат граѓанин од коронавирусот, и покрај тоа што бил вакциниран со две дози на вакцината.

Еве што напиша новинарката.

„На моја голема жалост, вчера ја примив вестта дека мојот колега од редакцијата „Мој збор“, Ристе, имал смртен случај во семејството, имено дека неговиот татко Милан Пауновски (61) преминал во тетовската болница како последица на коронавирусот.

Бев погодена од трагичното случување, прво зошто тешко поднесувам смрт на други луѓе, а второ затоа што длабоко сочувствував со болката на мојот драг колега и пред се пријател Ристе.

Дури му изразував сочувство дознав дека и тој, како млад човек заразувајќи се со опасниот вирус, тешко се справува со честите влошувања и се наоѓа на кислородна поддршка во тетовската болница, сместен соба до онаа во која татко му ја направил последната издишка.

НОВИ 39 ЗАРАЗЕНИ

Министерството за здравство информира дека согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 3.839 тестирања, а регистрирани се 39 нови случаи на КОВИД-19: Тетово – 14, Скопје – 12, Гостивар – 5, Куманово – 4, Кичево – 2, Битола и Валандово – по 1.

Регистрирани сe 12 оздравени пациенти од: Тетово – 6, Скопје, Гостивар и Дебар – по 2.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 3.839 тестови преку: ИЈЗ-126, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-35, ЦЈЗ Тетово–22, ЦЈЗ Куманово–42, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-3, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–2, Жан Митрев (Филип Втори)-63, Авицена-252, Биотек-197, Систина-66, лабораторија Лаор-338, Синлаб-29, Ремедика-18, Плодност–46, Генеа–10, Никоб лаб-559, ВФВ Медикал-18, Ели Медика-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.906.

Досега во земјата се направени вкупно 959.456 тестирања на Ковид-19.

ИМА ЕПИЛОГ НА НАПАДОТ СО НОЖ ВО КАРПОШ

По насилниот инцидент во општина Карпош, во кој вчера сопруг на вработена во општината со нож го нападнал нејзиниот љубовник, исто така вработен во општината, градоначалникот Стефан Богоев и дал отказни решенија на сопружниците кои во Општина Карпош биле ангажирани со договор на дело.

Во текот на вчерашниот ден, Богоев информираше дека во немилиот настан учествивале вработени во општинската администрација.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Македонски дрвосечачи можат да аплицираат за работа во Хрватска.

ЕУ инвестираше големи суми пари за да им поногне на деловните луѓе од регионот да соработуваат и да го развиваат и унапредуваат својот бизнис. Стопанските комори беа носители на тој процес, па бројните договори за соработка што тие ги склучија придонесоа значително да се зголеми трговијата и на Балканот, но и нивната размена со Европската унија.

Огромен пораст на добивката и приходите на македонсдката компанија за пропизводство на масло за јадење, „Кристал 1923“ од Велес, или попозната како Благој Ѓорев. 

Можеби ќе ве интересира

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

Заев потврди: Зборот „бугарски“ пред „фашистички окупатор“ ќе се отстрани

СИМОВСКИ: МНОГУ СМЕ УПОРНИ, МОЖЕБИ И ЗДОДЕВНИ, НО НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ - ќе ги најдеме и ќе најдеме решение да ги попишеме сите граѓани

СИМОВСКИ: МНОГУ СМЕ УПОРНИ, МОЖЕБИ И ЗДОДЕВНИ, НО НЕ СЕ ПРЕДАВАМЕ - ќе ги најдеме и ќе најдеме решение да ги попишеме сите граѓани

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

ГИ ЗАГАДУВААТ ПОЧВИТЕ, ВОДИТЕ, ВОЗДУХОТ: Колку време е потребно за распаѓање на пластичните кеси?

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

На црногорско-албанската граница е најдена дрога во возило со македонски таблички

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

ФАКТОР НА ДЕНОТ : Ќе има и трета доза вакцина, има реакции за најавите за исфрлање на „бугарски“ пред фашистички окупатор во учебниците

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

Лице кое се претставило дека е од кабелска нападнало кумановка во нејзиниот дом

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати

КОРОНАВИРУС: Има 526 нови случаи и 14 починати

Димитриевски: Има ли крај на ова самопонижување?

Димитриевски: Има ли крај на ова самопонижување?

Партиите го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори

Партиите го потпишаа Кодексот за фер и демократски локални избори