28 Мај, 2022
0.0233

ФАКТОР НА ДЕНОТ: ВМРО-ДПМНЕ бара оставка од Џафери по аудио снимката на која навредува, Ковачевски вели недостигаат детали

Објавено во: Македонија 13 Мај, 2022

ВМРО-ДПМНЕ БАРА ОСТАВКА ОД ЏАФЕРИ,  А КОВАЧЕВСКИ ВЕЛИ НЕ СЕ ГЛЕДА КОЈ И СО КОГО ЗБОРУВА

Премиерот Димитар Ковачевски не сака да го осуди говорот на собранискиот спикер Талат Џафери од снимката направена на пленарна седница во Собранието. Претседателот на Владата вели дека недостигаат детали.

- Таа снимка ја погледнав, но не се гледа со кого се разговара, ниту кој разговара. Не можам да дадам коментар, бидејќи нема конкретно кој зборува и со кој зборува, одговори Ковачевски на настан во Велес запрашан од медиумите да даде коментар за овој инцидент.

Аудиоснимката покажа скандалозен однос на спикерот Талат Џафери кон вработени во Собранието. 

„Непријатно сме изненадени од примитивизмот на претседателот на Собранието, Талат Џафери, кој мислејќи дека камерите се исклучени ги навредува и со најпогрдни пцовки ги малтретира вработените во Собранието“, рекоа од ВМРО-ДПМНЕ во однос на аудиоснимка од настанот објавена од партијата.

На снимката се слуша како тој пцуе. Снимката можете да ја чуете овде


НЕМА ДОГОВОР МЕЃУ СОНК И МОН

До вторник ќе се знае дали наставниците ќе добијат повисоки плати или повторно ќе има штрајк. 

Претседателот на СОНК, Јаким Неделков по денешната рунда преговори изјави дека е постигнато усогласување за некои ставови, но сега не може да тврди дали ќе постигнат договор или штрајкот повторно ќе се активира.

ЌЕ ИМА КРИВИЧНИ ЗА ПОЖАРОТ ВО МОДУЛАРНАТА БОЛНИЦА ВО ТЕТОВО

Тетовското обвинителство уврдило кривична одговорност за пожарот што се случи во модуларната болница во Тетово лани, кога живи изгореа 14 пациенти. 

Основното обвинителство во Тетово, како што дознава Алсат, ќе поднесе пријави против три физички и едно правно лице за пожарот во модуларната болница. Предметот се очекува следната недела да биде доставен до Судот во Тетово.

НОВИ НАПАДИ И ЖРТВИ ВО УКРАИНА

Најмалку двајца загинати и седум повредени има при руските напади во градот Дергачив во Украина. 

„Руска ракета погоди и територија на аеродромот во Харков, а во гранатирање на областа Салтивка, повредени се три лица“, изјави гувернерот на регионот Харков, Олег Синегубов. 

Руските сили извршија ракетен напад врз нафтена рафинерија во индустрискиот град Кременчук во централна Украина, уништувајќи го нејзиниот производствен капацитет и резервоарите за гориво. 

Украинците ги спречиле руските сили да поминат клучна река во источна Украина. 

Украинското Министерство за одбрана денеска објави слики од оштетениот руски понтонски мост над реката Сиверски Донец, а има и неколку уништени или тешко оштетени руски воени возила во близина.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Некогашниот текстилен гигант „Тетекс“ е економско чудо! Консолидираниот биланс покажа дека Глигорие Гоговски држи лекции за профитабилност. “Тетекс“ за еден квартал има профит од 225.000 евра на приходи од продажба вредни 186.000 евра... се ова е резултат на квалитетни навремени инвестиции

Набргу треба да се објави јавен повик за проектот Купи куќа купи стан, и тој ќе биде последен, по цели десет години постоење на оваа државна акција за полесно обезбедување на сопствен дом на граѓаните.

Европската банка за обнова и развој официјално објави дека е започнато администрирањето на заемот од 100 милиони евра за АД ЕСМ за надминување на енергетската криза, а кредитот ќе биде одобрен на 20 јули.

„Златна Бубамара на популарноста“ го прослави својот 25 роденден сношти, со маратонско издание на популарното шоу. Траеше четири ипол часа, и без оглед што дел од публиката не остана до крајот во А1 арената, „Бубамара“ повторно собра голем дел од нашите најважни  утетници, спортисти, ТВ лица на едно место.

Можеби ќе ве интересира

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Со нов Закон ќе се деполитизира администрацијата

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Осомничените за измама при купување парцели за изградба на фотонапонски централи на распит во Кривичниот суд

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Шаќири: Стручното образование обезбедува побрзо финансиско осамостојување

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Премиерот Ковачевски на гости кај игуменот на манастирот Св. Јован Бигорски, Епископ Антаниски г. Партениј

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

Две лица уапсени поради киднапирање и закани упатени кон трето лице

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ССМ: Бесими да си прочита што му е предвидено во Закон и во Колективен договор

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

ПЕЦАКОВ, КУЗЕСКА, МИТЕВА... „СЛОЖНО“ ВО АМЕРИКА - новите ѕвезди на политиката во Македонија се на студиски престој во САД

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

18-годишник со „Пасат“ усмрти пешак

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија

СЕ ОГЛАСИ БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ: Голема грешка беше Договорот со Бугарија и формирањето на Мешовитата историска комисија