22 Септември, 2023
0.0247

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

Објавено во: Македонија 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

ПОПЛАВИ ВО ДЕЛЧЕВО

Од Центарот за управување со кризи (ЦУК) информираат дека од 16:30 до 18:20 часот градот Делчево го зафати големо невреме (врнежи од дожд и град), при што има поплавено повеќе од 60 објекти во населбата Пролет и на улицата Индустриска.

„На терен се излезени ТППЕ Делчево и ЈПКД Брегалница со цела нивна екипа, и вршат испумпување на вода од поплавените објекти“, соопштија од ЦУК. 

Поголем дел од градот е без снабдување со електрична енергија. 

МИНИСТЕРСТВОТО ЗА ЗДРАВСТВО ДАДЕ ОБЈАСНУВАЊЕ ЗА ТОА ДЕКА КОСОВСКИ И АЛБАНСКИ ДРЖАВЈАНИ ЌЕ ПЛАЌААТ КАКО И МАКЕДОНСКИТЕ

МЗ по бројните негативни рекации од јавноста, излезе со појаснување за МИА, во кое тврди дека ќе бидат исти цените за косовските и албанските државјани како за македонските, но за приватно лекување во јавното здравство.

Од таму велат дека станува збор за корекција на ценовникот за давање на здравствени услуги на странци до сите универзитетски клиники и институти до кој е доставен допис за усогласување на ценовниците за приватни здравствени услуги за странците со оние за македонските граѓани.

Докторот Александар Митов се јави со реакција на социјалните мрежи, по објавата на министерот за здравство Фатмир Меџити дека граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија.

ЈОВЕВ ЈА ОДБИЛ ПОНУДАТА НА МЕЏИТИ ДА МУ БИДЕ СОВЕТНИК

Разрешениот директор на Државна кардиохирургија, Сашо Јовев, во најавата за утрешната емисија „Трилинг“ рече дека ја одбил понудата на министерот за здравство Фатмир Меџити да му биде советник во кабинетот.

- Не сум јас за таму, јас им припаѓам на моите пациенти и мојот тим. Што значи - да, ја одбивам понудата, рече професорот во емисијата.

Јовев за утрешното издание на Трилинг вели дека засега останува на клиниката за кардиохирургија и не прифаќа да биде национален советник за Кардиохирургија. Тој очекува да види кој ќе биде негов наследник ако во меѓувреме министерот не ја преиспита својата одлука, но не исклучува и да замине од јавното здравство.

МОСТОТ БЕЛАСИЦА ГО ЗАПАЛИЛЕ ХУЛИГАНИ

Мостот Беласица во Скопје намерно е запален од хулигани, рече градоначалничката Данела Арсовска во вестите на „Сител“ денеска по првичниот увид испратен до Град Скопје од МВР.

Според информацијата и доказите прибрани од МВР, станува збор за намерно потпалување, а Арсовска побара институциите поревносно да постапат во пронаоѓањето на сторителите и истите да бидат санкционирани

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Владата минатата година наплатила 16,3 милиони евра еднократно од двата најголеми мобилни оператори, по доделувањето на лиценците за 5Г-мрежата, пишува во годишниот извештај за 2022 на Агенцијата за електронски комуникации. Од секој од нив бил наплатен точно по половина - 8,15 милиони евра, пари кои потоа завршиле во владиниот буџет, по што немаше отчет за што ќе бидат потрошени.

Дури 1,41 милиони евра се свртеле на Берзата само со акциите на Комерцијална банка во текот на еден месец, односно во мај годинава.

фото ЦУК

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Груевски е гневен на Мицкоски и на раководството на ВМРО-ДПМНЕ

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

(ФОТО) Спасовски заедно со граѓаните беше во манастирот „Успение на Пресвета Богородица” во селото Матејче

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Милошоски за Груевски: Нека си пишува за своите приоритети, дали се лични или политички, не е битно

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Млад скопјанец со украден автомобил прегазил жена и избегал

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

Полицијата го приведе лицето кое со автомобил сакало да удри во возилото на градоначалникот на Гази Баба

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

„ДЕЛ ГИ ДОНЕСОВ ВО ВМРО, ДЕЛ РАСТЕА ПОКРАЈ МЕНЕ“: Груевски гневен на Мицковски и на раководството на партијата

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа, балист, сега има улица у Скопје, изгласана у време на Шилегов

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

Задолжително познавање на бугарскиот јазик ќе биде нов услов за добивање бугарско државјанство

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите