26 Јули, 2021
0.0190

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Втор ден по ред нема починати од коронавирусот, Maкедонија е на листата безбедни земји

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 16 Јуни, 2021

И ДЕНЕС НЕМА ПОЧИНАТИ ОД КОРОНАВИРУСОТ

Во Македонија втор ден нема починати од коронавирусот. 

Но, од почетокот на епидемијата во земјава, 5.472 луѓе ја изгубија битката со вирусот. 

Во последните 24 часа се направени 2.802 тестирања, а регистрирани се 15 нови случаи на КОВИД-19 од: Кичево – 5, Скопје – 4, Тетово – 3, Прилеп, Охрид и Делчево – по 1.

Регистрирани се 14 оздравени пациенти од: Скопје – 11, Куманово, Гостивар и Кичево – по 1.

Во девет градови во државата нема заразени со коронавирусот, а повеќе општини се со 1, 2, 3 случаи на коронавирусот. 

МАКЕДОНИЈА Е НА ЛИСТАТА НА БЕЗБЕДНИ ЗЕМЈИ 

Македонија е вратена на листата на ЕУ безбедни земји. 

Ова го пренесе агенцијата Ројтерс, наведувајќи дека Владите на Европската унија денеска се согласиле да ги додадат Соединетите држави на нивната листа на земји од кои ќе дозволат несуштинско патување, соопштија дипломатите на ЕУ.

Како што пишува Ројтерс, амбасадорите од 27-те земји на ЕУ го одобриле додавањето на Соединетите држави и на уште пет други земји на денешниот состанок во средата, а промената ќе стапи на сила во наредните денови.

Од државите кои се вратени на листата безбедни земји, ќе бидат додадени Албанија, Либан, Северна Македонија, Србија и Тајван, додека кинеските административни региони Хонг Конг и Макао ќе бидат вклучени со отстранет услов за реципроцитет.

На земјите од ЕУ им се препорачува постепено да ги укинуваат ограничувањата за патување за сегашните осум земји на списокот - Австралија, Израел, Јапонија, Нов Зеланд, Руанда, Сингапур, Јужна Кореја и Тајланд.

НЕМА ОБВИНЕНИЕ ЗА ПРАТЕНИЦИТЕ КОИ ВО СКАФАНДЕРИ ДОЈДОА ВО СОБРАНИЕТО И ГЛАСАА 

Куртулија од обвинение пратениците кои во скафандери дојдоа во Собранието за време на пандемијата, за да гласаат за петтиот пакет економски мерки, Бисер Костадновска Стојчевска од СДСМ и Мирослчаб Богдановски од ДОМ. 

Од обвинение се спаси и спикерот Талат Џафери.

Кривични пријави уште тогаш против нив поднесоа опозициските партии ВМРО-ДПМНЕ и Левица. 

ЗАЕВ ОДИ ВО СОФИЈА

Премиерот Зоран Заев, кој утре заедно со министерот за надворешни работи Бујар Омани и министерот за евроинтеграции, Никола Димитров ќе остварат средби со бугарскиот државен врв, денеска одговарајќи на новинарско прашање рече дека е должен прво на граѓаните да им ги каже неговите лични очекувања, бидејќи не сака ниту за себе ниту за народот да ги зголемува очекувањата од тоа што е, како што потенцираше, реално.

-Зошто е реално? Заради тоа што во Бугарија нема ниту Парламент, ниту има политичка влада. Фала богу има желба за разговор и затоа ќе ја искористиме таа желба за разговори од страна на бугарската влада, а ќе имаме средби и со лидерите повеќе политички партии, најголемите… Се надевам тие ќе го прифатат тоа, а ќе се видиме со премиерот и со претседателот на државата и сите важни носители на одговорните функции, рече Заев.

ЧИТАЈТЕ УШТЕ

Откако мерките се олабавeни, а свадбите дозволени, се очекува дека ова лето печалбарите ќе си дојдат во земјава и ќе има поголем број на свадби, нешто што лани го немаше.

Многумина очекуваат дека во поднасловот ќе го прочитаат името на Кочо Анѓушев, еден од најуспешните бизнисмени од Велес. Но овој пат не е така. 

Владата ќе носи посебен Закон за решавање на банки, со кои Народната банка ќе има поголема моќ во процесите на решавање на одредени проблематични банки.

Владата на една од последните владини седници на 8 јуни разгледувала точка за преземање итни мерки за обезбедување еднократна неповратна финансиска подршка во износ од 150.000.000 денари на Јавното претпријатие „Национални шуми”.

Државата и досега наплатуваше еколошка такса, но давачката беше многу помала. Од вчера јасно е дека ќе има предлог со зголемување на висината на таксата да се зголемат буџетските приходи и како што вели предлагачот, да се стимулиа искористувањето на еколошки алтернативи и зелена енергија.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО, oва е последен аларм

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

(ВИДЕО) Ахмети води оро на свадба во Зајас

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

ИНСТИТУЦИИТЕ ДА НЕ СПИЈАТ: Соседите и Здружението „Стоп за грабежот“ му дадоа поддршка на Бањоглав кој остана без својот дом

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Даниловски очекува нов бран во средината на август

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Момче од Пирок со пиштол го рани другарот

Бројот на активни се искачи на 310

Бројот на активни се искачи на 310

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Градоначалникот на Штип Сашко Николов спасил жена на плажа

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нови 24 заразени со коронавирус, починати нема

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО

Нуредини: Охрид го задржува статусот на УНЕСКО