25 Јануари, 2020
0.0179

Фалсификати: Внимателно со патиките Адидас и чоколадите Киндер Буено!?

Објавено во: Мои пари 18 Февруари, 2013

816 пара патики со лого на трговската марка Адидас, привремено се задржани на граница откако цариниците откриеле нерегуларности при контрола на македонски камион, управуван од македонски државјанин, пријавен за влез во државата на граничниот премин Деве Баир. Сомнителната стока со потекло од Бугарија, била наменета за фирма увозник од Скопје. Вредноста на патиките, доколку би се продавале како оригинал на македонскиот пазар би достигнала до 2,5 милиони денари, соопштија денеска од царинската управа. Во одделна акција минатата седмица,  цариниците заплениле и 3.600 килограми крем табли со изглед што наликува на производот „Kinder Bueno“ на производителот „FERRERO SPA„, откриени при контрола на стока наменета за фирма увозник од Гостивар, пријавена за увозно царинење на царинската испостава Тетово. Пријавената вредност на производите е 5.880 евра, но доколку  би се продавале како оригинал, би достигнале вредност од 18 илјади евра.

Можеби ќе ве интересира

IQOS ја создава иднината на тутунската индустрија

IQOS ја создава иднината на тутунската индустрија

Нов меѓународен одбор за доверба на Универзитетот ФОН - придонес кон задржување на младите и одржување на квалитетот на високото образование -

Нов меѓународен одбор за доверба на Универзитетот ФОН - придонес кон задржување на младите и одржување на квалитетот на високото образование -

Утре прекин на водоснабдувањето на две улици

Утре прекин на водоснабдувањето на две улици

Уличниот дефект на ул. Лисец 80 е завршен

Уличниот дефект на ул. Лисец 80 е завршен

На ул.Прашка/Лондонска водоснабдувањето е нормализирано

На ул.Прашка/Лондонска водоснабдувањето е нормализирано

Huawei Y6s со поголема интелигенција и обновен дизајн почна да се продава и во Северна Македонија

Huawei Y6s со поголема интелигенција и обновен дизајн почна да се продава и во Северна Македонија

Истражување презентирано во Давос - се бара од владите да ги намалат стапките на пушење

Истражување презентирано во Давос - се бара од владите да ги намалат стапките на пушење

УСЈЕ: Борбата за чист водух мора да бидат темелени на факти

УСЈЕ: Борбата за чист водух мора да бидат темелени на факти

Саниран дефектот на Бул. Асном 74 и 78 и водоснабдувањето е нормализирано

Саниран дефектот на Бул. Асном 74 и 78 и водоснабдувањето е нормализирано