29 Март, 2020
0.0565

Филипче: Имаме уште една почината пациентка на 66 годишна возраст

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 25 Март, 2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека имаме уште една почината пациентка на 66 годишна возраст од Дебар. 

Таа имала хипертензија, а беше на респираторна машина. 

Бројот на заразени е 177. Од денес ново е тоа што има заразени во Прилеп и Велес. 

Тестирани се 4 лица, и за нив ќе има ново тестирање. 

Ако и тој тест е негативен, пациентите ќе бидат пуштени на домашно лекување. 

Од новите 29, пет лица се од кожната клиника. 

Тие се во добра општа состојба. 

„Добро е што дел од пациентите се откриваат во рана фаза, на тој начин здравствениот систем ги амортизира“, рече Филипче. 

Нагласи дека има и случаи каде заразените немаат симптоми. 

Можеби ќе ве интересира

Заев: Целта на нашите мерки е да се спречи губење на работни места

Заев: Целта на нашите мерки е да се спречи губење на работни места

На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

На Филипче му веруваат дури 82 отсто од граѓаните

ИНТЕРВЈУ ЗАЕВ: Во буџетот ќе недостигаат 2,2 милијарди евра, сега сите мора да стиснеме заби

ИНТЕРВЈУ ЗАЕВ: Во буџетот ќе недостигаат 2,2 милијарди евра, сега сите мора да стиснеме заби

Пандев и Елмас се соочуваат со помали плати во Италија

Пандев и Елмас се соочуваат со помали плати во Италија

Славјанка Петровска: Постапка за одговорност кај грубите полицајци

Славјанка Петровска: Постапка за одговорност кај грубите полицајци

(ФОТО) Подготвени осумте автобуси за пристигнувањето на Македонците од Берлин

(ФОТО) Подготвени осумте автобуси за пристигнувањето на Македонците од Берлин

Драги Рашковски добитник на награда за патент во Москва

Драги Рашковски добитник на награда за патент во Москва

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Скопјани го искористија убавото време

(ФОТОГАЛЕРИЈА) Скопјани го искористија убавото време

Филипче: 200 болни се на домашно лекување

Филипче: 200 болни се на домашно лекување