15 Август, 2020
0.0428

ФИЛИПЧЕ ПОТСЕТУВА: Ти си на одмор, но вирусот не е!

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 01 Август, 2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче ги потсети граѓаните дека и на одмор мора да внимаваат на коронавирусот. 

„Ти си на одмор, но вирусот не е! Избегнувај собирање во големи групи, носи маска, за да го заштитиме нашето здравје, но и здравјето на нашите најблиски. Да ги почитуваме мерките за заштита од ковид-19, затоа што јавното здравје е заедничка одговорност“, напиша Филипче. 

Дел од медиумите објавија дека во Охрид на плажите не се одржува дистанца, а дел од туристите не носат маски. 

Билансот за 24 часа е 7 починати, и 138 нови заразени. 

Туристичката сезона е во тек, а во Струга за разлика од Охрид има повеќе активни случаи на коронавирусот. 

Во Струга има вкупно 449 случаи на ковид-19, а активни се 195, додека во Охрид досега има 272 ,а  активни се 84 лица. 

Ова го покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје. 

Во Дојран има само 7 случаи. 

Можеби ќе ве интересира

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Радмила Шекеринска на одмор додека траат преговорите со ДУИ

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

Денеска повеќе позитивни отколку оздравени, четири смртни случаи од корона

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

ДУИ не може да преболи шти не дојде никој на средбата на Ахмети: Да не висите во ходниците на македонските партии

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Филипче: Од 1 Септември се враќа „Мој термин“ и хируршките интервенции во ГОБ „8 Септември“

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Закажување за ПСР-тестови по редовни цени не може да се закаже ниту следната недела

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

Украле пченица од 50.000 евра во ЗК Пелагонија

СДСМ: Се работи на хармонизација на програмите и кадровските решенија со ДУИ

СДСМ: Се работи на хармонизација на програмите и кадровските решенија со ДУИ

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

Емилија конечно го гушна своето чедо: По кардиохируршката операција во „Аџибадем Систина“ предвреме родениот Василиј си замина дома

„Медена земја“ денеска на турската национална телевизија

„Медена земја“ денеска на турската национална телевизија