16 Јануари, 2021
0.0199

Филипче: Резервирани се сите 800.000 вакцини од Фајзер

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2021

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека се во постојана комуникација со производителот Фајзер и уште еднаш повтори дека се резервирани сите 800.000 дози од нивните вакцини, а првите дози ќе ги имаме во текот на следниот месец. Истовремено, претставничката на СЗО во Македонија, Џихан Тавила, рече со вакцините прво ќе бидат заштитени приоритетните групи на граѓани, сосема исто како што се спроведува процесот на вакцинација во останатите држави во светот.

-Целиот овој изминат период интензивно комуницираме со компанијата „Фајзер“ поради тоа што во овој момент таа е единствената компанија што ги има добиено потребните дозволи за итна употреба на нејзината вакцина од двете најзначајни регулаторни тела, а тоа се Американската агенција за лекови и од Европското регулаторно тело (ЕМА). Сите вакцини што ќе ги донесеме во земјава ќе бидат соодветно сертифицирани и безбедни, а согласно планот за дистрибуција ќе биде направен и планот за апликација, изјави Филипче.

Инаку, тој рече и дека со земјите со кои разговараат, а тоа се Австрија, Бугарија, Полска и Грција можно е дел од нивните вакцини да одвојат и за нас, но засега имаат добиено многу помалку дози отколку што очекувале.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Демарш од Бугарија, но и осуди за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Родилка од Дебар остана без матка, бубрег и без еден јајник по операција

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Охриѓанец организирал веселба дома во време на пандемија

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Градоначалникот Сашо Јанкоски најостро го осуди палењето на бугарското знаме во Вевчани

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Десет починати и 403 нови случаи на ковид-19

Битола има најдебела снежна покривка

Битола има најдебела снежна покривка

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Од една до пет години затвор - оформен е предмет, толку му се заканува на лицето што го запали бугарското знаме

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Задолжителното пензионирање до 64 години „заглавено“ во Собранието, граѓаните кои сакаат да продолжат револтирани што не смеат да поднесат барања

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот

Апасиев вели дека Албанците ќе бидат 28,5 отсто на пописот