21 Септември, 2020
0.0417

Филипче: Се размислува да се намали социјалната комуникација за викендот

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 25 Март, 2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека се размислува да се намали социјалната комуникација за време на викендот. 

Вели дека вирусот најчесто се шири преку нечисти раце и по пат на капки. 

Се претпоставува дека ова е најчестиот начин на ширење на коронавирусот. Советува граѓаните често да ги мијат рацете. 

Граѓаните на своја рака да не купуваат лекови, затоа што треба да се види здравствената состојба на пациентот, советува министерот за терапијата која ќе се прима исклучиво во болнички услови. 

Во Македонија има 177 заразени, и 3 жртви досега. 

Тестирани се над 1.000 луѓе, а министерот рече дека има доволно тестови. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ТЕПАЧКА ВО СТРУМИЦА - дали полицијата ги брка крадците на мртовецот

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ТЕПАЧКА ВО СТРУМИЦА - дали полицијата ги брка крадците на мртовецот

ШТО ИМ Е ПОЕНТАТА - Влегоа во Парламентот во коалиција со СДСМ, сега пратениците на БЕСА ќе бидат независни

ШТО ИМ Е ПОЕНТАТА - Влегоа во Парламентот во коалиција со СДСМ, сега пратениците на БЕСА ќе бидат независни

ИМАШЕ САМО 22 ГОДИНИ: Moмче од Свети Николе почина од коронавирусот

ИМАШЕ САМО 22 ГОДИНИ: Moмче од Свети Николе почина од коронавирусот

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

ДРАМА- Украден мртовец од струмичката болница

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

КАКО ДА НЕ ГИ МАЛТРЕТИРАМЕ КОЊИТЕ - Европа ни дава 1,6 милиони евра за да научиме

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

ОСМАНИ Е ОПТИМИСТ ЗА ОДНОСИТЕ СО БУГАРИЈА - верувам во капацитетот на историчарите да најдат решение

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

СОБРАНИЕТО ЈА ПОЧНА СЕДНИЦАТА: Се носат измените на законите за основно и средно образование кои ќе важат во вонредни услови

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец

Упатниот акт за пријавување в затвор испратен до Кичеец