23 Јануари, 2021
0.0320

Филипче: Во Македонија се детектирани 6-7 мутации на вирусот, но нема како оној во Велика Британија

Објавено во: Македонија 14 Јануари, 2021

Министерот за здравство, Венко Филипче, по посетата на Институот за Судска медицина каде денеска СЗО  донираре лабораториска опрема, во однос на новинарско прашање дали и кај нас има појава на новиот сој на корона вирусот, каков што има во Велика Британија рече дека досега таков не е детектиран.

-Идентичен на тој во Велика Британија во нашата земја нема. Кај нас се детектирани други 6-7 видови, а оној кој провладува во изминатите месеци кај нас, е забележан и во Србија и во Швајцарија, истакна министерот Филипче.


Можеби ќе ве интересира

Мал чекор напред постигнаа македонските и бугарските историчари

Мал чекор напред постигнаа македонските и бугарските историчари

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Филипче вели можеме сами да спроведеме имунизација, денес нови 307 заразени

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Филипче вели можеме сами да спроведеме имунизација, денес нови 307 заразени

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на Владата, вели Николоски

Тројца пратеници не делат од мнозинство за соборување на Владата, вели Николоски

Заев: Ние не смееме да си дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ

Заев: Ние не смееме да си дозволиме да испратиме порака дека за нас постои алтернативно решение, освен полноправното членство во ЕУ

Љубомир Фрчкоски ќе биде нов амбасадор во САД?

Љубомир Фрчкоски ќе биде нов амбасадор во САД?

КОРОНАВИРУС: 14 починати и 307 нови заразени

КОРОНАВИРУС: 14 починати и 307 нови заразени

ГЛАВАШЕВИЌ ДОБИ ОДГОВОР ОД ПЛЕНКОВИЌ: Дали Хрватска може да не заштити од „бугарскиот булинг“?

ГЛАВАШЕВИЌ ДОБИ ОДГОВОР ОД ПЛЕНКОВИЌ: Дали Хрватска може да не заштити од „бугарскиот булинг“?

Гевгелија и Тетово екстремно загадени

Гевгелија и Тетово екстремно загадени

Грчката граница и понатаму останува затворена за Македонците

Грчката граница и понатаму останува затворена за Македонците