04 Април, 2020
0.0235

Филипче: Засега имаме тројца излекувани и тројца починати пациенти

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 26 Март, 2020

Mинистерот за здравство, Венко Филипче денеска на прес-конференција изјави дека има 24 нови заразени со коронавирусот. 

Во Македонија сега има 201 лице кое е заразено со коронавирусот. 

Има уште еден пациент поврзан со кожната клиника во Скопје. 

Еден пациент од Дебар си заминал дома, а се подготвува истото да се направи и со една жена од Скопје. И таа ќе замине на домашно лекување. 

„Со ова имаме тројца излекувани и тројца починати пациенти во земјава. Добра е состојбата и на пациентите од Штип“, рече министерот. 

Владата вчера донесе одлука со која се забранува движење за време на викендот од 16 до 5 часот наутро. 

„Ова е мерка која имајќи ги в предвид сите искуства од земјите во светот, е мерка која е единствена која дава добри резултати. Ограничување на социјалните контакти, избегнување на групирањата. Од следната недела ќе бидеме подготвени и за мобилните тестирања“, изјави Филипче. 

Нови респираторни машини ќе стигнат во почетокот на април. Ќе има и донација од Кина. 

Следната недела како донација ќе пристигнат маски и тестови. 

За ден или два ќе има детален преглед и на луѓето кое се затекнаа во Дебар. Потоа тие ќе заминат во градовите од кои доаѓаат. 

Можеби ќе ве интересира

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Пациентот кој почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Пациентот кој почина на Инфективна бил заболен од коронавирус

Ќе има набавка на 200 респираторни машини

Ќе има набавка на 200 респираторни машини

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште две жртви на корона, Куманово во карантин за викенд

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Уште две жртви на корона, Куманово во карантин за викенд

(ФОТО) ЗА ПОМАЛКУ ОД ДВА ЧАСА ВО КАРАНТИН: Кумановци се растрчаа по маркети да купуваат храна

(ФОТО) ЗА ПОМАЛКУ ОД ДВА ЧАСА ВО КАРАНТИН: Кумановци се растрчаа по маркети да купуваат храна

(ФОТО) ПОЖАРНА СКОПЈЕ: Ние останавме на работа, работиме за вас

(ФОТО) ПОЖАРНА СКОПЈЕ: Ние останавме на работа, работиме за вас

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

Филипче: За секоја општина имаме ист пристап

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа

СТАТИСТИКА НА Google Maps: Половина од Македонците се уште одат на работа