04 Април, 2020
0.0228

ФОНД ЗА СИРОМАШНИ ЗЕМЈИ: Норвешка бара донатори

Објавено во: Економија, Корона Вирус 24 Март, 2020

Норвешка основа фонд за помош на сиромашните земји. 

Фондот ќе биде при Обединетите нации за помош на сиромашните земји во борбата со пандемијата на коронавирусот и ќе профункционира уште неделава. 

Ќе помагаат донатори, но не е познато кои и со која сума. Таа иницијатива наишла на позитивен прием кај заменик генералниот секретар на ОН, Амине Мохамед.

Над  347.000 луѓе се заразени со вирусот во 192 земји во светот, а досега умреле речиси 15.000 луѓе. Од вирусот се излечени скоро 100.000 луѓе.

Во светот најпогодени беа Кина, Италија, но сега ново жариште е и Шпанија. 

Во Кина состојбата полека се нормализира. По цели два месеци, првото жариште на пандемијата на коронавирусот, кинеската провинција Хубеи, ги укинува забраните за патување. 

Од друга страна Русија има помалку заболени од Луксембург. 

Можеби ќе ве интересира

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНА: Одобрени 175,2 милиони евра од ММФ

ЗА СПРАВУВАЊЕ СО КОРОНА: Одобрени 175,2 милиони евра од ММФ

Нема минимална плата од 14.934 денари во наредните три месеци

Нема минимална плата од 14.934 денари во наредните три месеци

Јавните претпријатија започнаа со уплаќање на добивките кон буџетот

Јавните претпријатија започнаа со уплаќање на добивките кон буџетот

АЗЕСКИ НА ЖЕШКА ЛИНИЈА СО КОЛЕГИТЕ ОД РЕГИОНОТ - мора да се отворат транспортните коридори и да стигнат суровините

АЗЕСКИ НА ЖЕШКА ЛИНИЈА СО КОЛЕГИТЕ ОД РЕГИОНОТ - мора да се отворат транспортните коридори и да стигнат суровините

Пауновски: Во Битола запечатени повеќе од 40 кафемати

Пауновски: Во Битола запечатени повеќе од 40 кафемати

Заев објасни што е тоа „чекич и денс“

Заев објасни што е тоа „чекич и денс“

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

КАКО ЌЕ ПОМАГА ЕК: 100 милијарди евра за да не се отпуштат работниците

Седница на отворено: Град Скопје ќе се откаже од дел од најголемите приходи

Седница на отворено: Град Скопје ќе се откаже од дел од најголемите приходи

По колкава награда добија Чифлиганец, Етеми, Таки Фити..

По колкава награда добија Чифлиганец, Етеми, Таки Фити..