29 Септември, 2023
0.0289

ФОРИН ПОЛИСИ: Путин е во тесно, Русија се повеќе наликува на држава што се распаѓа

Објавено во: Свет 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Нешто неверојатно се случи во Москва на 30 мај. Среде бел ден, градот беше нападнат од рој дронови - од пет до 25 или повеќе, во зависност од различни руски извори. Тоа не беше симболичен гест, како мало беспилотно летало кое удри во јарболот од знамето на врвот на палатата Кремљ каде се наоѓа канцеларијата на рускиот претседател Владимир Путин, туку неколку удари во различни делови на главниот град.

Ниту едно од бепилотните летала не експлодирало - како што објави Комерсант, тие биле наменети за неодредени цели, но паднале врз станбени згради откако биле соборени или електронски заглавени. Тоа беше првпат Москва да биде изложена на воздушен напад откако германскиот Луфтвафе ја бомбардираше во 1941 година, пишува Форин полиси.

За жал за Русите, тоа беше само првиот понижувачки инцидент оваа недела. Следниот ден, нападот целосно исчезна од руските државни медиуми, а Москва продолжи како ништо да не се случило. Жителите се пожалија на неисправни апликации за такси бидејќи GPS услугите беа исклучени во обид да се дезориентираат новите роеви дронови. Локалните вести брзо преминаа на прегледи за новите ресторани на тераса, при што неколку коментатори се прашуваа дали собирањето на горниот кат ги направи лесни мети за беспилотни летала.

Упад во Белгород

Тогаш ситуацијата од руска перспектива стана уште повознемирувачка и крајно бизарна. Две групи кои себеси се нарекуваат Легија на слободна Русија и Руски волонтерски корпус - и тврдат дека се Руси кои се борат да ја ослободат Русија од режимот на Путин - ја преминаа границата од северна Украина во рускиот регион Белгород. На неколку точки долж границата, борците наидоа на слаб отпор и зазедоа села, бидејќи повеќето единици на руската армија одамна ги напуштија северните погранични области кон источна и јужна Украина. Таму главното тело на руската армија - или она што остана од неа - сега го чека главниот удар од очекуваната украинска контраофанзива.

Една од наводните руски милиции накратко окупираше погранично село, зароби неколку руски војници и го покани гувернерот на Белгород, Вјачеслав Гладков, на размена на затвореници. Изненадувачки, гувернерот се согласи, но потоа се повлече. Шебекино, руски град на околу осум километри од границата и со предвоено население од речиси 40.000 жители, беше затворен и набрзина евакуиран, а локалното население се пожали на рамнодушноста на Москва кон нивната ситуација.

Киев тврди дека нема контрола над руските герилци, повторувајќи ги тврдењата на Русија за групи вооружени мажи кои го зазедоа украинскиот регион Донбас во пролетта 2014 година. е украинско име за рускиот град Белгород. Некои од нив се пошегуваа дека повеќе од 100 отсто од руските жители на регионот веќе гласале на референдум за создавање република, пародизирајќи го руското формирање на две нелегални марионетски држави во Донбас.

Руската војна дојде дома

Украински хакери упаднаа во неколку локални мрежи и емитуваа лажна најава за слаба имитација на Путин, најавувајќи евакуација, воена мобилизација и воведување вонредна состојба во Белгород и другите руски погранични региони. Во меѓувреме, две групи борци објавија серија видеа на кои се прикажани внатре во Русија и им ветуваат на Русите дека ќе бидат ослободени од путинистите.

Во комбинација со нападот со беспилотни летала врз Москва, сега е јасно дека руската војна се врати дома бидејќи руските сили изгледаат неспособни да ја окупираат Украина и да ја одбранат Русија во исто време. Инцидентите се случуваат во време на зголемена вознемиреност за Русија, бидејќи нејзината офанзива во Донбас е запрена, а Украина започна серија пробни напади на исток и југ додека гранатира руски цели зад борбените линии користејќи нови западни ракети со поголем дострел. Украинците, исто така, ги засилија своите напади со беспилотни летала врз рафинерии за нафта, аеродроми и други критични локации длабоко во Русија.

ТЕКСТ ПРОДОЛЖУВА ПОД ОГЛАСТА

А Русите изгледа почнаа да ја разбираат ситуацијата во која се наоѓаат. Првиот доказ е неверојатната ескалација на жестокиот конфликт меѓу шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин и руското Министерство за одбрана. Во неделата Пригожин објави видео на кое се гледа како потполковник на руската армија - командантот на 72-та механизирана бригада во источна Украина - е заробен и испрашуван од платениците на Вагнер. Пред камера, командантот признава дека им наредил на своите војници да пукаат врз единицата на Вагнер. Русите кои пукаат еден кон друг, приватните платеници заробуваат висок офицер на армијата на нивната земја - сето тоа почна да изгледа како држава која се распаѓа.

Дури и ако нападите со беспилотни летала и прекуграничните упади немаа големо влијание врз општиот тек на војната, нивниот психолошки ефект врз Русија беше поразителен. Расположението во пропагандните ток-шоуа на државната телевизија, кое вообичаено варира помеѓу весело патриотско и искрено геноцидно, во последно време е наклонето кон дефетизам. Во Властита истона, дневна емисија на НТВ, која е под контрола на Кремљ, главниот уредник на RT, Маргарита Симонјан го евоцира духот на 1917 година, кога Германците и Австријците ја поразија руската империјална армија во Првата светска војна, војниците се побунија, а режимот пропадна. На јавен форум на 1 јуни, парламентарниот претставник на партијата на Путин, Единствена Русија, Константин Затулин со необична искреност фрли сомнеж за напредокот на војната, нарекувајќи ги воените цели „нереални“. Неговата партија веднаш соопшти дека ги истражува неговите изјави за евентуална осуда.

Руските власти се во ќор-сокак

Среде паниката, некои припадници на руската екстремна националистичка десница повеќе не се задоволни со жестоките навреди на министерот за одбрана Сергеј Шојгу, началникот на Генералштабот Валериј Герасимов и другите врвни лидери. Сега почнаа директно да го напаѓаат Путин за неговата наводна неодлучност. Игор Стрелков Гиркин, поранешен платеник со врски со руските безбедносни служби, кој беше осуден во отсуство од холандскиот суд за воени злосторства, секојдневно го исмева Путин за неговото слабо раководство пред неговата публика од преку 800.000 претплатници на каналот Телеграм. Клубот на гневни патриоти, милитантна ултранационалистичка група, кооснована од Гиркин, наводно е под истрага за „дискредитација на војската“ според законот воведен во март 2022 година за замолчување и забрана на сите преостанати независни гласови.

Руските власти се во врска: Неуспехот да се гонат најгласните критичари на руското раководство ќе се смета за слабост и може да го отвори патот за поголемо нефилтрирано незадоволство. Но, ако го сторат тоа, тие ризикуваат дополнително да ги налутат десничарските националисти, кои се уште повеќе гладни за војна од самиот Кремљ. Ова се случува во време кога паравоените формации како Вагнер веќе се во долгорочен конфликт со другите воени фракции и отворено ѝ пркосат на руската висока команда.

Каде е Путин?

Каде е Путин додека Русите ја откриваат реалноста? На денот на нападот со дрон во Москва, тој прво замолче. Тој не ѝ се обрати веднаш на нацијата, туку само го спомна нападот подоцна во текот на денот во набрзина договорено интервју на маргините на конвенцијата за креативните индустрии на која присуствуваше. За волја на вистината, тој помина речиси седум минути шетајќи за судирот на цивилизациите, нападот на НАТО и неговите вообичаени теми, само накратко спомнувајќи го вистинскиот напад со беспилотно летало и ги пофали напорите на московската воздушна одбрана да го одбие.

Следниот ден, додека жителите на областа Белгород залудно чекаа шефот на државата да ја смири нивната паника, Путин некохерентно се шета како одговор на прашањата за неговиот режим на спиење и за рускиот Дедо Мраз на виртуелната средба со семејствата. Ниту тој, ниту портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков - кој провоените љубители го мразат затоа што е заобиколен - не дадоа суштински коментари за ниту еден од најистакнатите настани во неделата на фронтот.

Нема простор за повлекување во наративот на Путин за војна која Русите не смеат да ја нарекуваат војна. Тој наратив никогаш не ја вклучуваше можноста војната да трае толку долго, Украина да се врати во офанзива, беспилотните летала да ја нападнат Москва и руските ловци да тврдат дека ослободуваат руска територија. Во криза без преседан на Путин, се чини дека неговиот стисок се олабавува.

Можеби ќе ве интересира

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koja e најбезбедната земја на светот?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

Koj остава свински глави пред домовите на руските пропагандисти?

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

На улиците на Британија има нови двосмерни камери за брзина - еве како функционираат

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

ЕГЗОДУСОТ ПРОДОЛЖУВА: Нагорно-Карабах ќе престане да постои од јануари 2024 година, изјави претседателот

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

МАЛОЛЕТЕН УЧЕНИК СО НОЖ ПРОБОДЕ НАСТАВНИК ВО ОКО: Напад во шпанско училиште, детето со два ножа ги избодело сите што минувале

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Гренел до косовска политичарка: Не е добра идеја да ја гризете раката што ве храни со децении

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика

Хилари Клинтон до Путин: Проширувањето на НАТО е последица на руската политика