18 Август, 2018
0.3153
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Формирани првите десет лагови во Македонија

Објавено во: Агробизнис 30 Мај, 2018

Ова се првите официјално регистрирани лагови во Македонија кој го започнуваат патот кон користење на европските фондови со кои ќе се подобрува севкупниот живот во руралните средини.

Од министерството најавија дека се работи активно на акредитацијата на лидер мерката за да може преку ИПАРД фондовите лаговите да конкурираат со проекти и да влечат европски пари која би требало да биде готово 2020 година.

Во Лаговите членуваат локални мештани, земјоделци, бизнисмени но и претставници од општината што го прави своевидно јавно приватно партнерство функционирањето на лаговите.

Мештаните самите си одлучуваат што им е нив приоритетно да се изгради во нивната средина, било да е улица, игралиште некој објект за подобрување на руралниот туризам, мерка за развој на земјоделство или слично.

Додека да почнат да течат европските пари за функционирањето на лаговите и за нивните првични проекти во буџетот се предвидени 10 милиони денари а по 2020 лаговите ќе имаат целосен пристап до европските пред пристапни пари преку ИПАРДОТ.

 Крајната цел е целата територија на земјава да биде поделена територијално и покриена со лагови каде за тоа како ќе се употребат европските пари ќе одлучуваат единките кои живеат во руралните средини а не политичарите во нивно име.


Можеби ќе ве интересира

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи

Цената на сливите два до осум денари, лани беше 20 денари

Цената на сливите два до осум денари, лани беше 20 денари