28 Септември, 2020
0.0233

(ФОТО) ИВЗ испрати писмо до Владата дека нема да го почитува полицискиот час за Рамазан Бајрам

Објавено во: Македонија 21 Мај, 2020

Реисот на Исламската верска заедница, Сулејман Рецепи, објави дека Владата била информирана писмено дека нема да бидат почитувани ограничувањата на движењето за време на продолжениот викенд, односно за муслиманскиот празник Рамазан Бајрам.

Во писмото испратено пред три дена се информира Владата и Комисијата за заразни болести како релевантни институции, кои ја носат одлуката дали ќе биде продолжен полицискиот час за време на празникот, дека ИВЗ нема да ги откаже молитвите.

Ријасетот наведува дека ќе се почитуваат мерките за растојание при клањање на верниците како и преостанатите препораки.

Комисијата за заразни болести на Владата веќе и препорача јарантинот за престојниот викенд да трае од сабота во 19 часот до вторник до 5 часот наутро.


Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Ја видов втората снимка со тепањето на Ромите во Битола

Спасовски: Ја видов втората снимка со тепањето на Ромите во Битола

Државата да обезбеди лекови за ран и безбеден абортус - бара Платформата за родова еднаквост

Државата да обезбеди лекови за ран и безбеден абортус - бара Платформата за родова еднаквост

Паѓа платформата за онлајн учење: Родители и ученици не можат да се логираат

Паѓа платформата за онлајн учење: Родители и ученици не можат да се логираат

Дрвокрадците-тепачи на полицајци заработија притвор од 30 дена

Дрвокрадците-тепачи на полицајци заработија притвор од 30 дена

Денеска завршни зборови за случајот „Насилство во Центар“

Денеска завршни зборови за случајот „Насилство во Центар“

ПОСВЕТЕНО РАБОТИ НА ВИДЕО ЛЕКЦИИ: Наставничка од Тетово е убедена дека со ентузијазам и труд ќе имаме успешно онлајн учење

ПОСВЕТЕНО РАБОТИ НА ВИДЕО ЛЕКЦИИ: Наставничка од Тетово е убедена дека со ентузијазам и труд ќе имаме успешно онлајн учење

Пред самиот старт на учебната година наставниците порачуваат: Нема да биде се идеално, но ќе дадеме максимум за да ја реализираме наставата

Пред самиот старт на учебната година наставниците порачуваат: Нема да биде се идеално, но ќе дадеме максимум за да ја реализираме наставата

Единствен во Македонија: Во овој град нема активни случаи на заболени од Ковид-19

Единствен во Македонија: Во овој град нема активни случаи на заболени од Ковид-19

Трагедија: Шестгодишно дете од Крушопек починало од струен удар

Трагедија: Шестгодишно дете од Крушопек починало од струен удар