21 Јануари, 2019
0.3147
    ALK 8300.23    -0.01%     BGOR 270    -5.26%     GECK 500    0%     GECT 500    0%     GRNT 824.4    -0.07%     KMB 5300.24    -0.37%     MPT 49500    -1%     MTUR 5000    -0.99%     OHB 6650    0.77%     OKTA 4550    1.11%     RMDEN17 97.7    0.18%     RZLE 19    0%     RZLV 80    9.59%     SIL 70    0%     TEL 302    0%     TTK 1347.72    -0.17%     UNI 2209    2.98%

(ФОТО) Кој ќе ја засади оваа билка, заработката е загарантирана

Објавено во: Агробизнис 20 Април, 2018

Во сезона од невенот може да се заработат над 1000 евра. 

Вложувањата за производство се минимални. Зоран Илиќ од Србија на 15 хектари има различни лековити билки, а механизацијата ја добил од државата. 

Тој засадил уште и артичок, бел слез, босилек, валеријана, а купувачи наоѓа сам. 

„Се работи од пролет до доцна есен зависно од тоа за која билка станува збор“ - вели Илиќ. 

Додава дека долги години работи, задоволен е и според него може добро да се заработи од овој агробизнис. 

Вели дека е важно да се има цел и план, но и да се следат конкурсите за добивање на помош од државата. 


Можеби ќе ве интересира

Едно од најголемите ветувања на Владата пред реализација

Едно од најголемите ветувања на Владата пред реализација

Министерот Николовски присуствуваше на состанокот на меѓународните министри со германската канцеларка Ангела Меркел

Министерот Николовски присуствуваше на состанокот на меѓународните министри со германската канцеларка Ангела Меркел

МЗШВ: Рекордни 718 понуди пристигнаа за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

МЗШВ: Рекордни 718 понуди пристигнаа за јавниот повик за давање под закуп на државно земјоделско земјиште до 3 хектари

МЗШВ: Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

МЗШВ: Откупени над 15 милиони килограми тутун по просечна цена од 210 денари за килограм

Во солитер одгледува зеленчук и од тоа живее

Во солитер одгледува зеленчук и од тоа живее

(ФОТО) ИМ ПРОДАВААТ И НА МАКЕДОНЦИТЕ: Две жени подигнале царство со малини

(ФОТО) ИМ ПРОДАВААТ И НА МАКЕДОНЦИТЕ: Две жени подигнале царство со малини