11 Август, 2020
0.0444

(ФОТО) НА РАБОТНА ЗАДАЧА - Сопругата на претседателот, Ѓорѓиевска, ја подигна заштитната опрема за гласање на болните од КОВИД-19

Објавено во: Македонија 13 Јули, 2020

Сопругата на претседателот Стево Пендаровски, Елизабета Ѓорѓиевска, денеска точно во 09 часот, заедно со другите членови од избирачкиот одбор, ја посетија Општинската изборна комисија на општина Гази баба, за да ја земат потребната заштитна опрема, со цел да се спроведе гласањето на болните од КОВИД-19 и лицата во самоизолација.

Од фотографиите што ги доби фактор може да се види дека избирачките одбори ќе бидат целосно опремени, со целата портребна опрема, со маски и со визири, за спроведувањето на оваа задача.

Од Кабинетот на претседателот Стево Пендаровски засега немаат информации колку заболени лица од корона денеска ќе посети Елизабета Ѓорѓиевска, со цел тие што се пријавие, да можат да го остварат своето демократско право на глас. 

Попрецизни информации за тоа колку семејства ќе бидат посетени ќе има во текот на денешниот ден. 

Ѓорѓиевска е избрана по случаен избор како медицинско лице, кое треба да биде дел од избирачките одбори. Изборот, како што велат од Кабинетот, всушност е направен според нејзината лична карта, која е уште на адресата каде што претходно живееше семејството на претседателот и неговата сопруга Ѓорѓиевска. 

Токму затоа таа ќе биде член на избирачкиот одбор во Општина Гази Газа, кој ќе оди во домовите на позитивни лица на коронавирус кои се пријавиле да гласаат на изборите во оваа скопска општина.


Сопругата на Претседтелот беше избрана по случаен избор и веднаш, како што велат од Кабинетот, без размислување ја прифатила задачата да биде дел од избирачките одбори, за да може лицата со КОВИД-19 да го остварат нивното граѓанско право на глас.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Најдоцна до петок Заев ќе го добие мандатот, смета Трајанов

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Правел свадба во време на пандемија, за што „заработи“ кривична

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

Државјанин на Македонија кој привремено работи во Хрватска е заразен со корона

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

ХРИСТИЈАН МИЦКОСКИ: Kако дојдоа тие лица од Косово тука во Македонија, како поминаа граница?

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Зголемен е процентот на исполнетост на возилата за превоз на патници до 75 отсто

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

Македонски државјанин повреден во сообраќајка близу Саранда

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ПЕШЕВА ПО АВИОНОТ ВО ФИНСКА: Итно воведување ПЦР тестови за влез, ама и за излез од Македонија

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година

ДЕНЕШЕН КОВИД БИЛАНС, БРОЈКАТА ПАК РАСТЕ: 141 новозаразени, почина една пациентка на 51 година