23 Ноември, 2020
0.0208

(ФОТО) Поради полицискиот час Љубљана се претвори во град на духови

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 21 Октомври, 2020

Поради полицискиот час кој стапи на сила синоќа, главниот град на Словенија,  Љубљана се претвори во град на духови. 

Од 21 часот до 6 наутро нема движење. 

Ова ограничување на движењето на граѓаните е забележано за првпат во историјата на независна Словенија.

Во последните 24 часа во Словенија се регистрирани 1,503 новозаразени со коронавирус.

„Во Марибор имаше 100-тина луѓе кои протестираа, но дојде полиција па се разотидоа. Имаше и здравствен инспектор кој им напиша казни. Во Љубљана имаше многу полициски патроли. Последен пат полициски час имавме во 1943-та година“, изјави словенечката новинарка Јелена Ашчиќ за „ХРТ“.

Бројот на активни случаи во Словенија се искачи на 8.860

Белгија и Франција исто така воведоа полициски час. 

Во регионот, и Црна Гора има многу висока бројка на заразени, и е „лидер“ во Европа. 


Можеби ќе ве интересира

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Ковид-19 влијае и на човечкиот мозок, тврди хрватски лекар

Мнозинството Хрвати не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Мнозинството Хрвати не сакаат да примат вакцина против Ковид-19

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Српски професор излезе со предвидување кога ќе заврши третиот бран на коронавирусот

Се подготвувал ли атентат врз поранешниот косовски претседател Хашим Тачи - дали е тоа од припадник на специјалните безбедносни сили

Се подготвувал ли атентат врз поранешниот косовски претседател Хашим Тачи - дали е тоа од припадник на специјалните безбедносни сили

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ЛЕКАР - како изгледа една ноќ дежурство на интензивна нега во битката со короната

ПОТРЕСНА ИСПОВЕД НА ЛЕКАР - како изгледа една ноќ дежурство на интензивна нега во битката со короната

Имале потврди дека се негативни а сите биле позитивни: Албански работници вратени од грчка граница

Имале потврди дека се негативни а сите биле позитивни: Албански работници вратени од грчка граница

Короната го „покоси“ свештенството на СПЦ: досега однесе пет животи

Короната го „покоси“ свештенството на СПЦ: досега однесе пет животи

ВО ОВОЈ СРПСКИ ГРАД: Секој втор е заразен со корона

ВО ОВОЈ СРПСКИ ГРАД: Секој втор е заразен со корона

ЌЕ ГО ПАМЕТИМЕ ПО ЛУД, ЗБУНЕТ, НОРМАЛЕН, НО И ПО БЕСКРАЈНО МНОГУ ДРУГИ ОСТВАРУВАЊА - почина Мустафа Надаревиќ

ЌЕ ГО ПАМЕТИМЕ ПО ЛУД, ЗБУНЕТ, НОРМАЛЕН, НО И ПО БЕСКРАЈНО МНОГУ ДРУГИ ОСТВАРУВАЊА - почина Мустафа Надаревиќ