06 Март, 2021
0.0379

(ФОТО) Секој што ќе се пријави како Бугарин на пописот, да добие пасош по брза постапка

Објавено во: Македонија 22 Февруари, 2021

Секој граѓанин на Северна Македонија, што ќе докаже со фотокопија од формуларот на престојниот попис дека се декларирал како „македонски Бугарин“, да добие бугарски пасош по скратена постапка.

Такво барање е упатено од културниот центар „Иван Михаилов “во Битола во писмо до претседателот Румен Радев, оремиерот Бојко Борисов и вицепремиерите Екатерина Захариева и Красимир Каракачанов, стои на Фејсбук страница на институтот.

Во своето писмо тие потсетуваат дека во последните години имало над 100.000 македонски Бугари кои добиле бугарско државјанство. Повеќе десетици илјади поднеле барање за такво нешто, а пред конзулатот во Битола се чека во редици.

„И покрај масовната негативна кампања против овие луѓе во Северна Македонија, тие не се помалку патриоти во нивната земја. Тие ја сакаат Македонија дури и повеќе од многу други. Тие не се „Фашисти“, „Татари“ или некое малцинство туку голема заедница на Македонци, кои имаат бугарската самосвест “, се вели во писмото. 

Етничките Бугари се јавно сатанизиран и обвинети за земање БГ пасоши за слободно патување низ Европа. Принудени се да се оправдаат дека со македонскиот пасош патувате без виза. Сега, на претстојниот попис, многу македонски Бугари беа загрижени што влегуваат како такви поради стереотипите и стравот што се всадува со текот на годините. Затоа институтот предлага како поттик за добивање можност да се помине низ скратена постапка“, бараат од институтот.


Можеби ќе ве интересира

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година