17 Јули, 2018
0.3325
    ALK 8017.33    -0.83%     APTK 750    0%     AUMK 1803    2.97%     BESK 9530    -2.41%     BEST 1886    0%     FERS 59500    -2.09%     GRNT 821.15    -1.07%     KJUBI 1550    -0.06%     KMB 5057.09    -2.74%     MPOL 281    -2.77%     MPT 42987.44    -1.53%     OHB 6100    -0.13%     OKTA 4336.84    -0.55%     PPIV 44108    -3.06%     RMDEN16 95    -0.84%     RMDEN17 95.9    0%     RZUS 138.9    9.6%     STIL 127    -5.17%     TPLF 990.17    2.29%     TTK 981.88    -1.82%     UNI 2354    -1.92%     USJE 22002.14    -1.62%     VITA 8512    0.11%

(ГАЛЕРИЈА) Даниел Дончевски: Од девет обиди, по петти пат крстот е во мои раце

Објавено во: Галерија 19 Јануари, 2018

Здравје, бериќет, и среќа за сите. Ова е пораката која Даниел Дончевски од скопската населба ја упати по фаќањето на светиот крст од водите на реката Вардар во Скопје.


Свештените лица веднаш го препознаа Даниел а тој кажа дека се фрла девет години по ред, а крстот го фаќа петти пат.


Најбрзиот Дончевски на сите верници им го честита празникот Богојавление – Водици.


„Да, ова е некој знак. Пред се посакувам здравје, среќа, и љубов. Вака да бидеме сплотени секоја година, да се покајуваме и со вистинска вера нашиот христијански празник“, рече Дончевски кој потенцираше дека покрај скокот за здравје за неговото семејство, посакува здравје и за малиот јунак Биле Пешевска која рече дека се бори со тепка болест поради која многумина би се откажале од неа.


Традицијата помина без инциденти и во мирна сончева атмосфра во главниот град.

Можеби ќе ве интересира

(ГАЛЕРИЈА) Во Скопје се славеше за поканата од НАТО

(ГАЛЕРИЈА) Во Скопје се славеше за поканата од НАТО