21 Март, 2018
0.0652

(ГАЛЕРИЈА) Јанева: Продолжуваме со работа, за нас рокот 1 јули ништо не значи

Објавено во: Македонија, Галерија 29 Јуни, 2017

Обвинителката Катица Јенева денеска изјави дека рокот ништо не значи и дека ќе продолжат со работа. 

Таа се надева дека ќе имаат шанса да се занимаваат и во иднина со случаите на корупција. Јанева рече дека денеска и утре предметите ќе се носат во судот. 

Додава дека ако некој осум години незкаонски финансирал кампаља, потребно е повеќе време за тој случај. 

„Предметот „Талир“ треба да оди, откако ќе се истражат сите дејствија, откако ќе се приберат сите докази, треба да се извршат вештачења од независни експерти“ - вели Јанева. 

„Таргет“ и „Тврдина“ се споени во едно, додаде Јанева. 

Обвинителката вели дека има уште многу индиции за сторен криминал. Таа објасни дека истрага за високи функционери на ДУИ не е отворена како што се пишуваше во дел од медиумите. Јанева вели дека продолжуваат со работа и за нив 1 јуни ништо не значи. 

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Повторно снег во Македонија

Повторно снег во Македонија

Саљији: Довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител да го преквалификува обвинението за Алмир

Саљији: Довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител да го преквалификува обвинението за Алмир

Министерот за правда поднесе оставка

Министерот за правда поднесе оставка

Прилепчани бараат попис, велат Законот за јазици ќе доведе до разнебитување

Прилепчани бараат попис, велат Законот за јазици ќе доведе до разнебитување

Македонија и возвраќа на Грција, чија нацрт-спогодба ќе победи?

Македонија и возвраќа на Грција, чија нацрт-спогодба ќе победи?

Делчевец почина во Мајами, се бараат донации за да се донесе телото

Делчевец почина во Мајами, се бараат донации за да се донесе телото

Одлуките за младите создаваат клима за активно учество, напредок и развој во сите сфери на општествениот живот

Одлуките за младите создаваат клима за активно учество, напредок и развој во сите сфери на општествениот живот

Мицкоски: Законот за јазици не е применлив, да го вратат на доработка

Мицкоски: Законот за јазици не е применлив, да го вратат на доработка

Здравко Савески реагира дека изјавата му е извадена од контекст: До кое дно ја тераме работата?

Здравко Савески реагира дека изјавата му е извадена од контекст: До кое дно ја тераме работата?