21 Март, 2018
0.2963

Галерија: Тропски горештини во Скопје

Објавено во: Македонија, Галерија 12 Јули, 2017

Жителите на Скопје се соочуваат со екстремно високи температури кои стигнуваат до 40-от Целзиусов степен. Денес имаме претежно сончево и многу топло време. 

Тие што не можат да ги одложат своите обврски и денес мораа да излезат на жешкиот скопски асфалт па објективот на Фактор ги забележа состојбите во главниот град каде секој брза што побрзо да најде сенка и да се излади.

Од УХМР информираат дека во четврток ќе дува умерен до засилен ветер од северозападен правец, кој ќе услови опаѓање на дневната температура најпрвин во северните делови, каде кон крајот на денот ќе има услови за изолирана нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи. 

Во петок во текот на ноќта, а особено во сабота на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Трендот на намалување на температурите ќе продолжи, така што во недела се очекува да опадне за 8-10 степени во споредба со денешната.

Во меѓувреме се препорачува да внесувате многу течности и кога ќе изглегувате на отворено да нанесувате крема за сончање со заштитен фактор, лесна облека и заштитни очила.

Како вие се снаоѓате на овие пеколни температури?

Можеби ќе ве интересира

Повторно снег во Македонија

Повторно снег во Македонија

Саљији: Довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител да го преквалификува обвинението за Алмир

Саљији: Довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител да го преквалификува обвинението за Алмир

Министерот за правда поднесе оставка

Министерот за правда поднесе оставка

Прилепчани бараат попис, велат Законот за јазици ќе доведе до разнебитување

Прилепчани бараат попис, велат Законот за јазици ќе доведе до разнебитување

Македонија и возвраќа на Грција, чија нацрт-спогодба ќе победи?

Македонија и возвраќа на Грција, чија нацрт-спогодба ќе победи?

Делчевец почина во Мајами, се бараат донации за да се донесе телото

Делчевец почина во Мајами, се бараат донации за да се донесе телото

Одлуките за младите создаваат клима за активно учество, напредок и развој во сите сфери на општествениот живот

Одлуките за младите создаваат клима за активно учество, напредок и развој во сите сфери на општествениот живот

Мицкоски: Законот за јазици не е применлив, да го вратат на доработка

Мицкоски: Законот за јазици не е применлив, да го вратат на доработка

Здравко Савески реагира дека изјавата му е извадена од контекст: До кое дно ја тераме работата?

Здравко Савески реагира дека изјавата му е извадена од контекст: До кое дно ја тераме работата?