20 Мај, 2018
0.3226
    ALK 8098.79    0.29%     BESK 7738.39    -2.05%     GRNT 743.11    -1.78%     KMB 4373.93    0.64%     MKSD 204    9.68%     MPT 30016.78    0.05%     MTUR 4100    -0.41%     OHB 6498.44    0.11%     PPIV 44500    0%     RMDEN16 95.5    0.42%     RZLE 14    0%     RZLV 44    0%     RZUS 124.82    -0.94%     STB 1022.5    -0.26%     STBP 1102.85    0.07%     STIL 132.97    3.31%     TEL 270    -1.46%     TNB 13718    3%     TPLF 1573.88    -1.18%     TTK 860    -1.23%     UNI 2420.09    2.55%     ZILU 238    8.18%

(ГАЛЕРИЈА) Заев подготвен пред локалните избори, бара поддршка за ослободување од остатокот на режимот

Објавено во: Македонија, Галерија 09 Октомври, 2017

Македонија се менува, станува подобра и нема назад, изјави синоќа лидерот на владеачката СДСМ Зоран Заев, барајќи поддршка од граѓаните на локалните избори во недела, 15 октомври.

Заев во Скопје, на централниот предизборен собир на коалицијата „За живот во Македонија“ , истакна дека нема да ја изневери довербата на граѓаните.

„Денес барам поддршка, заедно да ја ослободиме Македонија од остатокот на режимот, да дојде добар живот во секое село, секој град...да изградиме слободни и развиени општини кои ќе ги поврзат граѓаните и ќе им ги вратат назад парите“, рече Заев.

Тој нагласи дека новата влада, на чие чело  е тој, за четири месеци ја извлекоа Македонија од меѓународна изолација.

„Од Бугарија направивме пријател и сојузник за евроинтеграции. Ги стабилизиравме и унапредивме односите со Србија. Односите со Албаија и Косово не се на највисоко ниво и без отворени прашања. Имаме искрен дијалог со Грција. Македонија денес е пријател со соседите, земја која одлучно чекори кон НАТО и ЕУ“, порача Заев кој исто така изрази уверување дека Македонија ќе стане 30 земја членка на НАТО.

Како симбол на новото време, Заев најави дека, како што рече „тенкот“ на екс премиерот Никола Груевски, односно владиниот „мерцедес“ од 600 000 евра ќе биде продаден, а од тие пари ќе се купат амбулантни возила.

На 25 септември официјално почна кампањата за локалните избори кои се закажани за 15 октомври. Кампањата трае до 13 октомври, а изборниот молк почнува на 14 октомври.

Во прилог ви пренесуваме фотографии од синоќешниот митинг на владеачката партија во главниот град.


ФОТО: ФАКТОР

Можеби ќе ве интересира

Левица: Осуда за недостоинственото однесување на Заев и полтронскиот однос

Левица: Осуда за недостоинственото однесување на Заев и полтронскиот однос

„РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Што граѓаните мислат за овој предлог?

„РЕПУБЛИКА ИЛИНДЕНСКА МАКЕДОНИЈА“: Што граѓаните мислат за овој предлог?

Србов: Се истрчаа јавно дека се согласуваат со ерга омнес употреба, какви почетнички грешки

Србов: Се истрчаа јавно дека се согласуваат со ерга омнес употреба, какви почетнички грешки

Нормализирано е водоснабдувањето на Христо Татарчев

Нормализирано е водоснабдувањето на Христо Татарчев

Koга е следната средба со Нимиц за името?

Koга е следната средба со Нимиц за името?

ТМРО: Со Грција требаше да се преговара само за враќање на имотите на протераните Македонци

ТМРО: Со Грција требаше да се преговара само за враќање на имотите на протераните Македонци

Ќе имаме ли дожд и денеска?

Ќе имаме ли дожд и денеска?

Пресметано за колку години ќе започне оскудацијата во Македонија со матични лекари

Пресметано за колку години ќе започне оскудацијата во Македонија со матични лекари

Прекинато водоснабдување во Припор

Прекинато водоснабдување во Припор