21 Март, 2018
0.0714

(ГАЛЕРИЈА) Заев: Владата заедно со комесарот Хан прецизираше документ за реформите

Објавено во: Македонија, Галерија 26 Јуни, 2017

Владата на Република Македонија заедно со комесарот Хан прецизираше документ за реформите кои треба да се спроведат, изјави денеска премиерот Зоран Заев по завршувањето на разговорите со комесарот за проширување, Јоханес Хан и делегациите.

Заев објасни дека се работи за документ со име „Патоказ“, кој до 1  јули треба да се заокружи, односно да се комплетира и да се објави во јавност.

Вели дека во овој документ се вклучени владеење на правото, слободни медиуми, Рамковниот договор и извештајот на Прибе.

Заев очекува следната година земјите членки да се фокусираат на дискусија за влез на Македонија во Европската Унија. Премиерот ја повика опозицијата активно да се вклучи во спроведување на реформите.

„Доколку дејстуваме заедно успехот ќе биде заеднички и загарантиран“ - вели Заев.

Доколку реализирањето на реформите се одвива според планот, Европската Унија треба да даде позитивна оценка.

Хан порача дека е исклучително важно да се работи на реформската агенда која уште утре ќе биде потпомогната од експерти од ЕУ. Тој вели дека исполнувањето на итните реформски приоритети нема цел да ги задоволи земјите членки на ЕУ, туку да го подобри животот на граѓаните во Македонија. Хан попладнево ќе има средби со лидерите на политичките партии.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Повторно снег во Македонија

Повторно снег во Македонија

Саљији: Довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител да го преквалификува обвинението за Алмир

Саљији: Довербата е разнишана поради одлуката јавниот обвинител да го преквалификува обвинението за Алмир

Министерот за правда поднесе оставка

Министерот за правда поднесе оставка

Прилепчани бараат попис, велат Законот за јазици ќе доведе до разнебитување

Прилепчани бараат попис, велат Законот за јазици ќе доведе до разнебитување

Македонија и возвраќа на Грција, чија нацрт-спогодба ќе победи?

Македонија и возвраќа на Грција, чија нацрт-спогодба ќе победи?

Делчевец почина во Мајами, се бараат донации за да се донесе телото

Делчевец почина во Мајами, се бараат донации за да се донесе телото

Одлуките за младите создаваат клима за активно учество, напредок и развој во сите сфери на општествениот живот

Одлуките за младите создаваат клима за активно учество, напредок и развој во сите сфери на општествениот живот

Мицкоски: Законот за јазици не е применлив, да го вратат на доработка

Мицкоски: Законот за јазици не е применлив, да го вратат на доработка

Здравко Савески реагира дека изјавата му е извадена од контекст: До кое дно ја тераме работата?

Здравко Савески реагира дека изјавата му е извадена од контекст: До кое дно ја тераме работата?