04 Јуни, 2020
0.0545

Германија со неверојатна помош од 50 милијарди евра за самовработените и уметниците

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Март, 2020

Германија испорача неверојатен пакет помош од 50 милијарди евра за самовработените уметници и галериите, покрај останатите мали бизниси. „Уметниците не се само неопходни, туку и витални, особено сега“, соопшти министерството за култура во земјата.

Германската федерална влада им излегува во пресрет на креативните и културните сектори во земјата погодени од епидемијата Ковид-19. Според соопштението испратено за медиумите, споделено од Министерството за култура, неверојатни 50 милијарди евра (54 милијарди американски долари) поддршка ќе бидат обезбедени специјално за малите бизниси и хонорарците, вклучително и оние од културниот, креативниот и медиумскиот сектор .

Веста од министерството доаѓа за помалку од две недели откако Германија првпат го даде ветувањето за поддршка. „Ги знаеме тешкотиите, го знаеме очајот“, рече министерката за култура Моника Гритерс во изјавата. „Културниот сектор особено се карактеризира со голем дел од самовработени луѓе кои сега имаат проблеми со нивниот животен стил“. Таа рече дека сојузната влада е „целосно свесна“ за важноста на креативните индустрии, додавајќи дека „помошта ќе дојде најбрзо и со што е можно помала бирократија“

Пакетот од три дела, според изјавата на министерството и извештајот во ФАЗ, вклучува до 50 милијарди евра (54 милијарди американски долари) помош за лица кои се самовработени, како и за малите бизниси, а тоа ќе се прошири и на уметниците и мали културни бизниси. Тие наведуваат дека финансирањето ќе дојде во форма на грантови осмислени да помогнат во трошоците, како наемни места и студија за уметници. Кредитите ќе бидат исто така достапни во пакетот за да им помогнат на бизнисите да ги премостат финансиските тешкотии. Покрај лицата и организациите поврзани со уметноста, финансирањето ќе ги поддржува и медиумските претпријатија, вклучително и весниците.

Покрај финансиските стимулации, во новата иницијатива се наведува дека социјалното осигурување (вклучително осигурување од невработеност) ќе биде достапно за хонорарците - вклучително и уметниците - за период од шест месеци и трошоците за сместување ќе бидат признати за да се осигури дека „секој може да остане во нивниот сопствен дом “. За таа цел, владата инјектира дополнителни 10 милијарди евра (11 милијарди американски долари) поддршка. 

Законодавството исто така им дозволува на станарите да бидат заштитени од иселување доколку не можат да платат кирија. Кредитите исто така може да се одложат и на поединците им е дозволено да побараат од даночното биро намалување на нивните исплати или аванс за поврат на данок. 


Можеби ќе ве интересира

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

СЕ ИЗЛЕА НАФТА: Путин прогласи вонредна состојба

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

ФРАНЦУЗИ ТВРДАТ: Децата ретко се преносители на коронавирусот

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

Уапсени и останатите полицајци кои учествуваа во убиството на Флојд

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

ТЕГНЕЛ ПРИЗНА: Шведска требаше да воведе повеќе ограничувања

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

КАДЕ ДА СЕ ПАТУВА: Форбс состави листа на безбедни дестинации по Ковид - 19

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

Се повеќе признанија за автономијата на Западна Сахара и нејзината припадност кон Мароко

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

ДОБРА ВЕСТ ЗА ГЕРМАНЦИТЕ: Наскоро ќе можат да патуваат во 29 земји

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

Двајца починати во немирите во САД, Трамп најави распоредување на војска низ улиците

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината

СЗО ЗА ВИРУСОТ: Нема промена во однос на преносот, ниту во јачината