10 Јуни, 2023
0.0259

ГИ ЧЕКААТ ТЕШКИ ДЕНОВИ: За неколку месеци дел од текстилните компании може да згаснат

Објавено во: Економија, Корона Вирус 12 Август, 2020

Добивај вести на Viber

Пандемијата, проблемитe со работната сила, продуктивноста, но и најновото покачување на електричната енергија, кое исто така ќе биде удар за компаниите, ќе доведе до тоа многу конфекции да згаснат наесен.

Овој „мртов период“ и следните месеци ќе бидат критични. Од Текстилниот кластер велат дека не може да се предвиди колку фирми ќе затворат, а поеднакво ќе бидат погодени и малите и големите компании, доколку не се реорганизираат и не го пребродат овој период.

„Се менуваат навиките, се менува комуникацијата, и многу компании нема да го „преживеат“ овој период, затоа што нема поддршка, нема систематски решенија. Никој не може да каже колку фирми ќе затворат. Сега се затворени Кина, Индија, Пакистан, но оние фирми кои ќе го надминат овој период, понатаму ќе има побарувачка. Сега е тешко да се најдат нови клиенти“, објаснува Маријана Перковска од Текстилниот кластер.

Неизвесно е како ќе помине есента, затоа што се очекува пандемијата на коронавирусот да земе замав. Властите се подготвуваат за полошо сценарио од она што веќе го видовме.

Повеќето конфекции имаат обезбедено работа до средина на септември, а помал број до крајот на септември.

Во конфекциите во Штип и Свети Николе се појавија и заразени со коронавирусот.

Во Македонија бројките не заразени се високи. Скоро секој ден имаме троцифрен број на нови позитивни случаи.

Досега во Македонија од коронавирусот починаа над 520 луѓе, а бројот на потврдени случаи е повеќе од 11.900.

Повеќе од 8,490 веќе се излечија од коронавирусот.

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

За храна и пијалоци за едно семејство се потребни над 19.500 денари - колку „тежи“ минималната кошничка?

За храна и пијалоци за едно семејство се потребни над 19.500 денари - колку „тежи“ минималната кошничка?

БАЛКАНОТ "СПИЕ" НА ЗЛАТО: Откриено уште едно наоѓалиште во Босна и Херцеговина

БАЛКАНОТ "СПИЕ" НА ЗЛАТО: Откриено уште едно наоѓалиште во Босна и Херцеговина

НА БАРАБАН ОДИ СИМБОЛОТ НА НЕКОГАШНИОТ СОЦИЈАЛИСТИЧКИ ШОПИНГ - се продава Стоковната куќа „26 Јули“, досега газда и беше „Кристал“ од Велес

НА БАРАБАН ОДИ СИМБОЛОТ НА НЕКОГАШНИОТ СОЦИЈАЛИСТИЧКИ ШОПИНГ - се продава Стоковната куќа „26 Јули“, досега газда и беше „Кристал“ од Велес

ВЛАДАТА МУ ДАДЕ НА НОМАГАС 3,3 МИЛИОНИ ЕВРА - парите се за експропријација на земјиштето за Интерконекторот на гас кон Грција

ВЛАДАТА МУ ДАДЕ НА НОМАГАС 3,3 МИЛИОНИ ЕВРА - парите се за експропријација на земјиштето за Интерконекторот на гас кон Грција

Како се снаоѓаат пензионерите со мали пензии за да го поминат месецот?

Како се снаоѓаат пензионерите со мали пензии за да го поминат месецот?

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е ЛИДЛ: За што доби награда во Србија?

ЕВЕ КАКОВ РАБОТОДАВАЧ Е ЛИДЛ: За што доби награда во Србија?

Инвеститорите очекуваат нов пад на вредноста на турската лира

Инвеститорите очекуваат нов пад на вредноста на турската лира

Зошто централните банки ќе инвестираат во злато?

Зошто централните банки ќе инвестираат во злато?

ЗА БИТИЌИ ИНФЛАЦИЈАТА ПАДНАЛА: Економските политики давале резултати

ЗА БИТИЌИ ИНФЛАЦИЈАТА ПАДНАЛА: Економските политики давале резултати