20 Јуни, 2021
0.0212

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 28 Октомври, 2020

Сопственик на хрватска компанија ги казнува вработените кои ќе завршат во самоизолација поради коронавирусот. 

Ѓуро Хорват е сопственик на компанијата „Техникс“ кој на сите свои вработени им упатил допис дека ќе ги казнува доколку завршат во самоизолација.

На овие работници платата ќе им ја намали за 10 отсто. 

„Донесовме мерка за дестимулирање на луѓето кои се во таков однос кон сопственото здравје и кон компанијата затоа што нѝ недостасуваат 20 луѓе. Истовремено, тие пари ги насочуваме на оние вработени и менаџери кои се здрави и кои одговорно се однесуваат, сакаме микроорганизација на свеста на сопствена одговорност. Сите мораме да се вклучиме, секоја локална заедница, компанија“, рекол Хорват за ХРТ.

Неговата компанија навистина ги казнила со 10 отсто од плата оние кои завршиле во самоизолација. Вели дека ако некој оди во кафуле и се зарази, тогаш сам го предизвикал тој дел од нездравиот живот. 

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.378 нови случаи на инфекција со коронавирусот, а имаат и рекорден број на смртни случаи – 23. 

Можеби ќе ве интересира

Што се случи со националниот доход по распадот на Југославија?

Што се случи со националниот доход по распадот на Југославија?

Албанија набави бесплатни брзи тестови за туристи

Албанија набави бесплатни брзи тестови за туристи

Четиринаесетгодишно момче испило еден литар водка и заврши во болница

Четиринаесетгодишно момче испило еден литар водка и заврши во болница

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нова експлозија во „Слобода“ во Чачак

ИМА ПОВРЕДЕНИ: Нова експлозија во „Слобода“ во Чачак

Не ви треба вакцина ниту ПЦР тест за летување кај нив

Не ви треба вакцина ниту ПЦР тест за летување кај нив

Словенците ќе можат да бираат вакцина

Словенците ќе можат да бираат вакцина

Koлку туристи сега летуваат во Хрватска?

Koлку туристи сега летуваат во Хрватска?

Црна Гора засега останува на „црвената листа“ во ЕУ

Црна Гора засега останува на „црвената листа“ во ЕУ

Aко летувате во Црна Гора, земјата од денеска ги олеснува рестрикциите

Aко летувате во Црна Гора, земјата од денеска ги олеснува рестрикциите