28 Мај, 2020
0.0619

ГИ ЗАГРИЖУВА ШИРЕЊЕТО НА КОРОНАВИРУСОТ: Две балкански земји бараат помош од НАТО

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 30 Март, 2020

По Црна Гора и Албанија побара помош од НАТО за справување со коронавирусот. 

Албанската Влада побарала помош од НАТО за справување со ситуацијата создадена од „Ковид-19″. Ова го потврди премиерот Еди Рама, гостувајќи во емисијата „Топ Талк” на телевизија Топ чанел, додавајќи дека „барањето е направено исто како и другите земји”.

„Не сум информиран дали има одговор, но ако имаше ќе бев информиран. Уште еднаш да не создадеме илузии, зашто многумина велат „им даде пари Европа”, но тие пари не пристигнуваат со куфери“, рече Рама.

Коронавирусот зема замав во регионот. 

Владата на Црна Гора побара помош од НАТО-алијансата за борба против коронавирусот во медицински материјали.

Барањето е испратено до Евро-атлантскиот центар за координација при катастрофи на НАТО и сите членови на Алијансата се запрашани дали можат да помогнат со повеќе од 5,6 милиони хируршки маски, околу половина милион маски со филтри П2 и П3, околу 6,5 милиони нараквици, околу 250.000 очила и визери, над 336.000 хируршки фустани и уште 100.000 водоотпорни фустани, како и 50.000 водоотпорни престилки, милион хируршки капи за еднократна употреба, објави подгоричкиот портал „Вијести“.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите