08 Август, 2020
0.0250

ГО АЖУРИРАА СПИСОКОТ: Можеме ли сега и под кои услови да одиме во Црна Гора?

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 28 Јуни, 2020

Црногорците ги преиспитуваат мерките кому може да дозволат слободен влез во земјата. 

Списокот ќе важи од полноќ на 29 јуни до 5 јули.

Институтот за јавно здравје на Црна Гора го ажурираше списокот на земји од кои пристигнувањето во Црна Гора не подлежи на посебни ограничувања и мерки на јавно здравје. Списокот е пократок за 40 земји,а на него не се наоѓа Северна Македонија,што значи на Македонците ќе им биде потребен негативен резултат од PCR тест.

Новиот список на земји од кои е можно да се дојде без ограничувања на движењето во врска со Ковид-19, објавен на веб-страницата на Институтот за јавно здравје, сега вклучува 66 земји, пренесува порталот РТЦГ.

Ова значи дека на државјаните на Алжир, Ангола, Андора, Австралија, Австрија, Бахами, Барбадос, Брунеи, Бугарија, Чешка, Данска, Естонија, Фиџи, Филипини, Финска, Грција, Гренланд, Georgiaорџија, Холандија, Хрватска, Индонезија, Ирска, Исланд, Јамајка, Јапонија, Јордан, Јужна Кореја, Камбоџа, Кина, Кипар, Костарика, Куба, Латвија, Либан, Литванија, Луксембург, Мадагаскар, Унгарија, Малта, Малезија, Мароко, Маурициус, Монако, Монголија, Мозамбик, Никарагва, Германија, Норвешка, Нова Зеланд, Палестина, Папуа Нова Гвинеја, Парагвај, Република Словачка, Сејшели, Сенегал, Словенија, Швајцарија, Таџикистан, Тајланд, Тринидад и Тобаго, Тунис, Уругвај, Узбекистан, Венецуела, Виетнам и Замбија, ќе им биде дозволен влез во Црна Гора.

Списокот на земји чии жители можат да влезат во Црна Гора со негативен резултат на PCR тест од акредитирана лабораторија за Ковид-19, кој не треба да биде постар од 48 часа, е ист како минатата недела.

Во списокот се вклучени Албанија, Босна и Херцеговина, Косово.

Можеби ќе ве интересира

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ЗА СТАРТ НА УЧЕБНАТА ГОДИНА РАЗМИСЛУВА И СРБИЈА: Одлуката се чека в понеделник, но се снимаат и часови за евентуална онлајн настава

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

ВРЕДИ ПОВЕЌЕ ОД ДВА МИЛИОНИ ЕВРА - Во Словенија откриена плантажа со марихуана

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

СТРАВИЧНА СЦЕНА НА ТРЕНИНГ - Прва информација од што починал младиот кошаркар Оџо

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

(ВИДЕО) ВОЗ ИЗЛЕТА ОД ШИНИТЕ - паднала карпа на пругата

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ГРЦИЈА ВОВЕДЕ ДОПОЛНИТЕЛНИ РЕСТРИКЦИИ: Нема влегување на Eвзони од 23 до 7 часот

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

ЦРНА ГОРА ПОВТОРНО НЕ ЈА СТАВИ МАКЕДОНИЈА НА СПИСОКОТ: Листата ја прошири уште за 10 земји

На 52 години почина Исидора Бјелица

На 52 години почина Исидора Бјелица

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ФОТО И ВИДЕО) ПОПЛАВИ, ОШТЕТЕНИ КУЌИ И ВОЗИЛА - страшно невреме во Хрватска

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви

(ВИДЕО) Ветер во Хрватска корнеше дрвја и носеше покриви