16 Јануари, 2022
0.0230

ГО ДОВЕДЕ ЗАЕВ ДО ОСТАВКА И ЌЕ УПРАВУВА СО СКОПЈЕ: Која е Данела Арсовска?

Објавено во: Македонија 01 Ноември, 2021

За прв пат во историјата на Македонија, на чело на главниот град од осамостојувањето дојде жена - Данела Арсковска. Жена чија победа одигра голема улога во вечерашните „политички превирања“ на Западен Балкан, кога македонскиот премиер Зоран Заев поднесе оставка на прес-конференција.

Зоран Заев е политичар кој значително ја промени Македонија по долгогодишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, почнувајќи прво од нејзиното име и со тоа решавајќи го историскиот спор со Грција.

Покрај Договорот од Преспа, со кој се реши спорот со Грција, Македонија влезе во НАТО за време на мандатот на Зоран Заев и неговата СДСМ, но ја покрена и иницијативата Отворен Балкан заедно со Србија и Албанија.

За жал, политичката казна дојде, беа зборовите со кои Заев ја опиша цената за тешките политички одлуки.

Причината за неговата оставка беше преземање одговорност по резултатите од вториот круг од локалните избори, на кои беше избрана новата градоначалничка на Скопје, независната кандидатка Данела Арсовска, поддржана од најголемата опозициска ВМРО-ДПМНЕ.

„Многу ми значи и вашата поддршка што ми ја дадовте довербата да го водам Скопје и да бидам ваш човек во градот. По тешките борби, во оваа кампања противник не ми беше само стариот градоначалник, туку и премиерот во заминување. На мое огромно задоволство, Скопје за прв пат по 30 години има жена градоначалник“, изјави Арсовска по изборната победа.

Таа во вториот круг за градоначалник убедливо го победи кандидатот на владејачкиот Социјалдемократски сојуз на Македонија, Петре Шилегов.

Која е Арсовска?

Данела Арсовска е родена во Скопје во 1979 година, економист, активист, политичар. Таа дополнително се школувала на универзитетите во Оксфорд и Шефилд.

Зад новиот градоначалник на Скопје стои долгогодишно искуство во деловниот свет и економијата. Имено, во 2014 година е избрана за претседател на Македонските стопански комори - сојуз на национални стопански комори, промовирајќи економска соработка на национално и меѓународно ниво, врз основа на принципите на слободна трговија и фер конкуренција. Таа беше назначена за претседател на Македонската унија на организации на работодавачи во 2015 година.

Арсовска работела како меѓународен експерт и соработувала со големи меѓународни организации ширум светот.

Арсовска има неколку позиции на високо ниво во меѓународни меѓувладини организации и исто така има низа експертски позиции. Таа служи на панелот при Светската банка ICSID во Вашингтон, САД од 2016 година. Во 2017 година беше назначена за членка на Судот во Судот за помирување и арбитража на ОБСЕ во Geneенева, Швајцарија, а исто така е и член на Судот на Постојаниот арбитражен суд во Хаг, Холандија од 2017 година.

Арсовска е македонски претставник во Меѓународната стопанска комора (МКС) и избрана членка на Генералниот совет во Светската федерација на комори.

Како признание за нејзината работа во 2018 година, Светскиот инвестициски форум за деловни ангели ја додели Арсовска како „Најдобар модел на деловна жена во Југоисточна Европа“. Во 2019 година на 6 -тиот Самит на претприемачи од Централна и Југоисточна Европа, Арсовска беше наградена со Признание за нејзиниот посебен придонес во развојот на претприемништвото. Во 2020 година Арсовска беше наградена со сертификат за заслуга од Кунио Микурија, генерален секретар на Светската царинска организација, како признание за нејзиниот придонес во развојот на царината. Признанието го врачи генералниот директор на македонската царинска управа.

Политичка кариера

Во пресрет на локалните избори во Македонија 2021, Данела Арсовска ја истакнува својата кандитатура како независен кандидат за градоначалник на Скопје. Во брз рок го исполнува условот за кандидатура, собирајки ги потребните гласови за истата. Зад независната кандитатурата за градоначалник, добива поддршка од најголемата опозициска партија во Македонија ВМРО - ДПМНЕ и нејзините коалициони партнери од албанскиот политички блок Алијанса за Албанците и Алтернатива, како и од голем број на познати скопски интелектуалци, уметници и видни граѓани.

Обвиненијата за бугарско државјанство: „За чии интереси работи?

За време на изборната кампања, партијата на Заев, СДСМ, откри документи кои наводно докажуваат дека Данела Арсовска, како и нејзиниот сопруг, добиле бугарско државјанство од бугарските власти во 2011 година. „Последните десет години Данела Арсовска има резервна татковина. За чии интереси работи таа? За (поранешниот премиер на Македонија Никола) Груевски или за Бугарите“, беа обвинувањата на СДСМ.

Од неа беше побарано и да ја напушти изборната трка, а Арсовска ги демантираше документите од кои наводно се гледа дека пред десет години добила бугарско државјанство.

Заев го загуби и Охрид

За потсетување, ВМРО ДПМНЕ во неделата вечерта прогласи победа во Скопје и во повеќе од 20 општини меѓу кои Битола, Охрид и Гевгелија.

„Македонија мора да се промени и вечерва да почнат промени“, порача лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.


Фото: официјален профил Данела Арсовска

Можеби ќе ве интересира

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

САКАМЕ ПРАВАТА НА БУГАРИТЕ ДА БИДАТ ВКЛУЧЕНИ ВО УСТАВОТ НА РСМ, А МАКЕДОНСКО МАЛЦИНСТВО ВО БУГАРИЈА НЕМА: Петков за БТВ

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

МАКЕДОНИЈА ВО „ЦРВЕНАТА ЗОНА“ ЗА БУГАРИЈА: Од 19.јануари и децата над 12 години мора да имаат негативен ПЦР тест, во спротивно следува 10-дневен карантин

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

УШТЕ НЕКОЛКУ ЧАСА ДО ИЗГЛАСУВАЊЕ НА НОВАТА ВЛАДА: Опозицијата бара предвремени избори, власта тврди дека легитимитетот е добиен на изборите пред две години

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

ОД 1.348 НОВОЗАРАЗЕНИ 145 ГРАЃАНИ ПО ВТОР ПАТ СЕ ИНФИЦИРАНИ СО КОВИД: Починаа 8 пациенти

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Пред точно 14 години почина Никола Кљусев-првиот премиер на независна Република Македонија

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

Работните активности на булеварот „Александар Македонски“: Протокот на возила е овозможен само на една коловозна лента

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ИНЦИДЕНТ НА ИНФЕКТИВНОТО ОДДЕЛЕНИЕ ВО ОХРИД: Физички е нападната вработена

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

ПОВЕЌЕ ОД 300 ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ САМО ЗА ПОЛОВИНА ЧАС: Венко Филипче во операциона сала-успешно завршена операција кај млада пациентка

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија

САТЕЛИТИ КРУЖАТ НАД БЕЛГРАД-НЕДОВОЛНО ЈАСНИ СНИМКИ ОД НЕШТО ШТО СЕ ДВИЖИ ВО РЕКАТА: Потрагата по Матеј добива нова димензија