06 Февруари, 2023
0.0211

ГОЛДМАН САКС ПЛАНИРА АКВИЗИЦИИ НА КРИПТО КОМПАНИИТЕ - вложувачите бараат прилики за купување по пониски цени

Објавено во: Финансии 07 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на Goldman Sachs, Метју Мекдермот, рече дека неговата компанија веќе спроведува длабинска анализа на некои крипто компании. Со вреднувањето на крипто компаниите погодени од неодамнешниот дебакл на FTX, фирмата за финансиски услуги Голдман Сакс сака да се вклучи и да инвестира милиони за купување или инвестирање во крипто компании додека цените се ниски.

Во интервју за Ројтерс, Метју МекДермот, извршен директор на Голдман Сакс, наводно изјавил дека големите банки гледаат можности во овој простор, бидејќи колапсот на FTX ја истакна потребата за поголема регулација во индустријата.

Извршниот директор додаде дека компанијата во моментов гледа можности кои се „поразумни цени“ и веќе спроведува длабинска анализа на некои крипто компании.

Коментирајќи го дебаклот на FTX, МекДермот, исто така, истакна дека во однос на расположението, пазарот ја погоди надолната страна. Сепак, традиционалниот финансиски извршен директор забележа дека иако FTX стана „дете на постер“ на просторот, основната технологија зад индустријата „сè уште работи“.

Кризата за ликвидација на FTX и банкротската сага го свртеа крипто просторот наопаку од почетокот на ноември. Колапсот на FTX продолжува да има домино ефект, влијаејќи на компаниите фокусирани на крипто и кои имаат одредена изложеност на загрозената компанија. Поради ова, институционалните инвеститори како Голдман бараат можности за купување и инвестирање по пониски цени, додека ефектите од FTX ги намалуваат вредностите.

Извор: (See Biz)

Можеби ќе ве интересира

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

АЗИСКИ ПАЗАРИ: Индексите паднаа, се стравува од натамошните потези на ФЕД

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

ПРЕМИЕРОТ ОТКРИ КАКО ЌЕ СЕ ПРЕСМЕТУВА ДАНОКОТ НА СОЛИДАРНОСТ - еве што треба да знаат компаниите што имале високи профити

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

БАНКИТЕ ДА ДАВААТ МНОГУ ПОВЕЌЕ ПОДАТОЦИ ОД ДОСЕГА, А И ДОБРО ДА ИМ ГИ ЗНАЕМЕ РИЗИЦИТЕ - Народна банка ги „стега“ правилата

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

ПЕТ ПРАШАЊА ЗА ЕВРОПСКАТА ЦЕНТРАЛНА БАНКА - утре повторно нови камати, пазарите стануваат се понетрпеливи

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

Која е тајната формула на менаџерите на ТТК Банка? Добивката порасна 36 отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ПОЛЕКА, НО СИГУРНО: КРЕДИТИТЕ СТАНУВААТ СЕ ПОСКАПИ - новите заеми опасно се доближуваат до пет отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

ГОЛЕМИТЕ ИНВЕСТИТОРИ ПОВТОРНО ВЛОЖУВААТ ВО КРИПТОВАЛУТИ - биткоинот во јануари порасна за 40 отсто

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

Британец ќе донира 99 отсто од своето богатство за да ги мотивира децата да работат

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот

За само три дена изгубил 70 милијарди долари: Како се лизна третиот најбогат човек во светот