01 Декември, 2020
0.0247

Градоначалникот на Куманово Максим Димитриевски му го врати орденот на Каракачанов

Објавено во: Македонија 26 Октомври, 2020

Орденот од 100 годишната од Првата светска војна даден во 2017 година од страна на министерот за одбрана на Бугарија, Красимир Карачаканов му беше доделен на градоначалникот на Куманово, Димитриевски ќе му го врати заедно со протестно писмо поради изјавите кои не водат кон добри меѓусоседски односи.

„Ако разговараме за помирување и смирување на односите, недозволиво е во 21 век да има претставници во Владата на која било земја каде има изјави кои се со заканувачки карактер по националниот идентитет на соседите. Нема да дозволиме да се поминат црвените национални граници, посебно кога тука, по однос на ова прашање имаме поддршка од сите етнички заедници. Никој нема право да го оспорува нашиот идентитет и наместо да гледаме во историјата, треба да се насочиме кон иднината“, изјави градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски.

Според него, Владата води политика на меѓусоседски односи кои промовираат европска политика, напредни сфаќања. „Сигурен сум дека премиерот знае како да се справи со секоја ситуација, досега покажа дека знае да биде трпелив и да покаже дека со вистински решенија доаѓаат вистински одлуки. Не се сомневам дека и во овој случај тоа ќе биде така“, додаде Димитриевски.

Можеби ќе ве интересира

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

Протестот почнува во 12.30: Мицкоски се извинува за метежот, бара масовност

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

СУДСКИТЕ ХОДНИЦИ РИЗИЧНИ: Адвокати реагираат дека поради долго чекање рочишта се изложени на зараза со ковид

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

Податоците на полноќ: 32 починати пациенти, Скопје на врвот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во Брисел нема оптимизам дека ќе ги почнеме преговорите, во Македонија се протестира

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 11 града: Ласовска порача дека никој нема право да ги негира фактите

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Изјавите на Заев нема да им ги врзат рацете на историчарите, вели Ѓоргиев

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

Случувањата околу Македонија се огледало на реалноста во ЕУ, анализира хрватски весник

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?

(ВИДЕО) Малагурски прашува дали е вредна ЕУ за толку многу понижувања?