04 Април, 2020
0.0314

ГРАЃАНИТЕ СЕ РАЗБУДИЈА СО СНЕГ: Снежна покривка во повеќе градови

Објавено во: Македонија 04 Јануари, 2017

Најавениот снег не ги изненади многу граѓаните, но дефинитивно ја разбуди зимата во секој кога утрово се разбудивме со снежна покривка.

Маврово е местото каде снежната покривка достигна најмногу сантиметри. Таму се измерени 15, додека Лазарополчани измерија девет сантиметри снег.

Во Дебар наврнало седум, Тетово четири, додека еден сантиметар снег се измерени во Берово и Виница, а исто толку и во Крушево.

Утринава најстудено беше исто така во Маврово каде термометарот регистрирал минус четири степени. Исто толку се измерени и во Крива Паланка. 

Петровец, Виница, Берово, Куманово се разбудија со температури од минус два степени, додека минус еден во Тополчани, Крушево, Скопје, Тетово, Прилеп.

Како што најавивме надлежните за овие денови посебно за викендов најавуваат арктичка студ во Македонија која ќе почне да доаѓа во четврток.

Снежни врнежи проследени и со засилен северен ветер во четврток и во петок.

Викендот пак има друг „кец во ракавот“. Утрата во сабота и недела ќе бидат прилично студени, а локално минималната вредност ќе се спушти до околу -20°С.

Можеби ќе ве интересира

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција