22 Октомври, 2019
0.0170

Грчка инвазија врз Струмица и Гевгелија!

Објавено во: Економија 11 Ноември, 2012

Пониските цени на горивата, кои се за половина евро поефтини од тие во Грција, се причината поради која граѓаните од пограничните градови на нашиот јужен сосед се почесто  ги посетуваат бензинските станици во Гевгелија, Валандово, Дојран и Струмица. Дел од бензинските станици во пограничниот регион со цени истакнати во евра ги пречекуваат купувачите од Грција. Од ден на ден нивниот број е се поголем поради кризата во Грција, но и високите цени на горивото, кои изнесуваат 1,70 евра за еден литар бензин и 1,50 евра за нафта. Зголемената фреквенција на патници од Грција ја потврдуваат и од најголемиот граничен премин, Богородица. Информираат дека најчесто Грците по поминувањето на границата застануваат на бензинските станици во непосредна близина на Богородица и откако ќе наполнат гориво веднаш се враќаат назад. Освен на бензинските станици во близина на граничните премини, Грците го има и во Валандово, Гевгелија и Струмица. Вработените велат дека драстично е зголемен прометот, дури и над педесет отсто, а резервоарите на грчките возила најчесто се полнат до крај. -Грците ги има повеќе од порано. Најмалку полнат бензин за 20-30 евра, а најчесто резервоарите се полнат до крај при што трошат и над педесет евра, за да имаат да возат до наредното полнење. Покрај бензин, најчесто купуваат цигари, но не повеќе од една штека, бидејќи толку можат да внесат во нивната земја, информираат вработени од повеќе бензински станици во Струмица и Валандово. Грците ја бараат пиперката ајварка Покрај бензинските станици, Грците не ги заобоколуваат ниту продавниците за храна, а во последно време повторно се актуелни стоматолозите. Соседите најмногу ги има во четврток и сабота, кога во Гевгелија и Струмица се пазарни денови. -Купувачи од Грција најмногу има во саботите, кога во Струмица е пазарен ден. Најлесто купуваат хемиски производи, бело сирење и сувомеснати производи, кои се далеку поефтини  отколку кај нив, ни рекоа продавачи од поголемите маркети во Струмица. Иста е состојбата и во Гевгелија, каде секој четврток Грците најмноги ги има на пазарот на отворено. Купуваат зеленчук и овошје, а голем интерес пројавуваат и за македонскиот мед. До пред неколку денови интересна за Грците била и пиперката ајварка. Не ја купувале во големи количини, бидејќи, според продавачите, тие ја подготвуваат за зимница како туршија. Во Гевгелија се бараат станови и плацеви Во Гевгелија има голем интерес за купување станови и плацеви од грчки граѓани. Грци имаат изградено две згради за колективно домување, а цената за еден метар квадратен се движи од 600 до 1.000 евра. Во последно време неколку грчки грчки пензионери се преселиле да живеат во Гевгелија, бидејќи со нивните пензии многу полесно ги поминуваат пензионерските денови во Македонија. И стоматолизите од југо-истокот на државата тријат раце од Грците. -Нема ден да немаме пациент од Грција. Дури се случува еден откако ќе дојде, потоа да доведе други пациенти со него. Причина за тоа се многу пониските цени кај нас во споредба со нивните. Така на пример, коронка кај нив чини 300 евра, а кај нас 60, пломбирање заб кај нас чини 20, а во Грција 50 евра. Покрај поедниставните интервенции, пациентите од Грција бараат и комплетни стоматолошки услуги, вели д-р Методи Витанов од стоматолошпката ординација „Мет Дент“ во Струмица. Ристо Тасев

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година